W tym roku będziemy inaugurować Poznański Tydzień Różnorodności w najpopularniejszym miejscu, jakie można sobie wyobrazić - w samym sercu Poznania, na Starym Rynku.


Razem z poznańskimi organizacjami działającymi w obszarze włączenia i społecznej różnorodności zapraszamy do wspólnej zabawy - odwiedźcie nasze stoiska, posłuchajcie o różnorodnym Poznaniu, weźcie udział w przygotowanych aktywnościach. A przede wszystkim - zbierzcie co najmniej cztery pieczątki, które wymienicie na jedną z postaci do pokolorowania. A potem przyklejcie ją do naszej różnorodnej mozaiki, tworzącej symbol tego, jak bardzo kolorowym miastem jest Poznań!


Podczas Inauguracji będzie można również posłuchać trzech rozmów. Dyskutować będziemy o wyzwaniach różnorodnego Poznania, o osobach neuroatypowych oraz o emocjach w języku. No i będzie też bardzo pysznie, bo podczas całego Tygodnia Różnorodności dziesięć poznańskich restauracji zaprasza do spróbowania potraw ze specjalnie na te okazję przygotowanego, różnorodnego menu!


Poznański Tydzień Różnorodności 2024

ZAPRASZAMY NA INAGURACJĘ!

21 WRZEŚNIA 2024 ROKU 

START RYNEK ODZ. 14:00-22:00


14:00-18:30

Poznańskie organizacje zapraszają do aktywności na stoiskach, które nazwaliśmy Empatia (Stowarzyszenie CREO), Otwartość (CIM Horyzonty), Wspólnota (Stowarzyszenie Reformowanych Katolików), Praworządność (VARIA Posnania), Siostrzeństwo (Local Girls Movement), Gościnność (Migrant Info Point) i Determinacja (Wózkowicze).


Strefa EMPATIA

Stowarzyszenie CREO

CREO działa od 2004 roku realizując projekty, które są bliskie idei integracji i przełamywania barier. Ich działania są szczególnie skierowane na wspieranie osób z niepełnosprawnościami i osób starszych poprzez doradztwo, szkolenia czy warsztaty. Przez ostatnie 5 lat przeprowadzili aż 800 warsztatów dla ponad 10 000 uczestników!

Zespół CREO tworzy grono ekspertów i ekspertek działających na rzecz rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i idei wolontariatu. Wspierają też inne NGO, m.in. w zakresie regrantingu.

A co ciekawego w strefie EMPATIA? Będziecie mogli między innymi:

  • założyć skafander starości - uczestnicy i uczestniczki będą mogli wczuć się w rolę osób starszych i wyobrazić sobie z jakimi dolegliwościami czy problemami zmagają siseniorzy i seniorki. Całość skafandra waży ok. 20 kilogramów,
  • wykonać zadania w okularach symulujących niepełnosprawności wzroku (m.in. zaćma, jaskra),
  • spróbować swoich sił na wózku.

Strefa WSPÓLNOTA

Stowarzyszenie Reformowanych Katolików

Stowarzyszenie Reformowanych Katolików działa przy poznańskiej parafii Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce. Zajmują się przede wszystkim zwiększaniem świadomości na temat różnorodności religijnej, mniejszości wyznaniowych, dialogu międzyreligijnego oraz wsparciem grup narażonych na dyskryminację. Mają doświadczenie w organizacji spotkań międzyreligijnych (chrześcijańsko-żydowsko-muzułmańskich) oraz warsztatów dla dziennikarzy. 

Więcej informacji znadziecie tu: www.starokatolicy.eu

W strefie WSPÓLNOTA znajdziecie:

  • edukacyjno-interaktywną przestrzeń, w której będziecie mogli poznać różnorodność wyznaniową Poznania i przekonać się jak wiele religii wyznajemy w naszym mieście i gdzie na mapie naszego miasta,
  • reprezentantów mniejszości wyznaniowych, dostępnych do rozmów i odpowiedzi na Wasze pytania,
  • publikację "Żywot Świętego Willibrorda", unikalne dzieło przetłumaczone przez kobietę ksiądz z grafikami transpłciowej artystki - do poczytania i... wygrania:).

Strefa DETERMINACJA

Fundacja Wózkowicze

Fundacja Wózkowicze wspiera osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach. Organizuje warsztaty i wydarzenia promujące aktywność, integrację i dostępność. Swoimi działaniami uwrażliwia na potrzeby osób niepełnosprawnych, tworzy pozytywne relacje i świata bez barier. 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: www.fundacjawozkowicze.pl

W strefie DETERMINACJI:

  • zrozumiecie i docenicie codzienne wyzwania z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnością,
  • spróbujecie swoich sił na specjalnie przygotowanym torze przeszkód, który będzie symulował różne podłoża i sytuacje z jakimi spotykają się osoby na wózkach inwalidzkich w życiu codziennym,
  • poznacie zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.

Strefa OTWARTOŚĆ

Centrum Inicjatyw Międzynarodowych (CIM) Horyzonty

CIM Horyzonty działają głównie w obszarze aktywizowania młodzieży i społeczności lokalnej. W swoich projektach kładą nacisk na edukację pozaformalną realizowaną poprzez zajęcia, animacje, warsztaty czy zabawy. Skupiają się przede wszystkim na prawach człowieka, antydyskryminacji i partycypacji społecznej, a także na międzynarodowej, międzykulturowej i międzypokoleniowej współpracy młodzieży. Ta lokalna działalność jest zarówno ich pasją i sposobem na życie. 

A co Was czeka w strefie OTWARTOŚĆ?

  • Międzykulturowy Escape Room, gdzie będzie można zagrać według specjalnie przygotowanego na tę okazję scenariusza i dowiedzieć się ciekawostek o innych kulturach i tradycjach. Rozwiązując przygotowane zagadki i współpracując przy wyzwaniach uczestnicy będą dążyć do wydostania się z pokoju,
  • Warsztat Opowieści i Sztuki w czasie którego będzie można podzielić się historiami dotyczącymi interakcji z ludźmi różnych kultur, a także stworzyć wizualne przedstawienie tych doświadczeń - będzie można porysować:).

Strefa SIOSTRZEŃSTWO

Local Girls Movement

Główną ideą przyświecającą członkiniom stowarzyszenia Local Girls Movement jest szerzenie idei siostrzeństwa oraz wspierania kobiet. 

Strefa SIOSTRZEŃSTWO proponuje:

  • Wzięcie udziału w interaktywnej grze "Słowa mają znaczenie" w której będziecie mogli dopasowywać krzywdzące wypowiedzi do ich wspierających odpowiedników,
  • Poznanie różnych przykładów niedozwolonych i nietaktownych zwrotów oraz nauczenie się jak wyrażać się w sposób szanujący różnorodność.

Strefa GOŚCINNOŚĆ

Migrant Info Point

Fundacja ta od 2013 działa na rzecz kompleksowego wsparcia migrantek i migrantów, uchodźczyń i uchodźców. Udziela fachowego wsparcia, odpowiadając na potrzeby nowych mieszkańców i mieszkanek Poznania i okolic.Aby przekonać się jak aktywizują i integrują społeczność zapraszamy na stronę internetową: www.migrant.poznan.pl  

A czego możecie spodziewaċ się odwiedzając GOŚCINNOŚĆ?

  • weźmiecie udział w quizie dotyczącym różnorodności narodowościowej Poznania  
  • będziecie mogli nauczyć się nowych języków i dowiedzieċ się więcej o ich pochodzeniu  
  • sprawdzicie swoja wiedze flagach z roznych zakatkow swiata 

Strefa PRAWORZĄDNOŚĆ 

Varia Posnania

Wywodzą się ze środowisk szkolnych, akademickich i aktywistycznych, mają różne poglądy, cele i spojrzenia na świat. Łączy ich jednak przekonanie, że pasywna postawa wobec rzeczywistości nie prowadzi do niczego dobrego. Jako jednostki od lat działają na płaszczyznach samorządów uczniowskich, parlamentów studenckich, środowisk protestu i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Obrali wspólny kierunek - Poznania, w którym edukacja to przyjazny i partycypacyjny proces, równość możliwości i standardów to uniwersalna wartość, a wolność większości nie ogranicza praw mniejszości.

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na  https://variaposnania.pl/

W strefie PRAWORZĄDNOŚĆ:

  • będziecie mogli zakręcić kołem fortuny i dowiecie się więcej o prawach osób z grup wykluczonych społecznie.

NA SCENIE


14:00-14:10    OTWARCIE

Zaproszenie do kreatywnej zabawy i wspólnego odkrywania poznańskiej różnorodności. 


15:00-15:30    RÓŻNORODNE GRANIE: MELA I KRYSIA*


14:10-15:00    PANEL DYSKUSYJNY "CO JESZCZE PRZED NAMI - O WYZWANIACH RÓŻNORODNEGO POZNANIA"

Poznań uznawany jest za jedno z najbardziej przyjaznych i otwartych miast w Polsce. Nie możemy jednak osiąść na laurach, bo mamy jeszcze sporo do zrobienia! O tym Agnieszka Zawadzka, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. polityki równościowej porozmawia ze swoimi gośćmi - Agnieszką Kubicką z Fundacji Wózkowicze, biskupem Tomaszem Puchalskim z Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, Michałem Wawrykiewiczem, adwokatem i aktywistą społecznym oraz Zuzanną Bartel z Grupy Stonewall. 


15:30-16:00    PANEL DYSKUSYJNY "MAM ADHD I CO DALEJ? O AKCEPTACJI NEUROATYPOWEJ GŁOWY"

Porozmawiamy o tym, czym jest ADHD, jak wygląda prawidłowa diagnoza oraz jak radzić sobie z emocjami, które mogą towarzyszyć po jej otrzymaniu. Gościnią Katarzyny Nowickiej, wiceprezeski Local Girls Movement będzie Magda Morysiak, neuroatypowa psycholożka specjalizująca się we wsparciu osób z ADHD. 


16:00-16:50    RÓŻNORODNE GRANIE: MELA I KRYSIA*


16:50-17:20    PANEL DYSKUSYJNY "JĘZYK GIĘTKI, ALE CZY RÓŻNORODNY?"

Jakie emocje towarzyszą słowom, czy język zmienia się szybciej niż nasza rzeczywistość i co niesie ze sobą włączająca komunikacja - o tym porozmawiają Paulina Kirschke, przewodnicząca KDO ds. równości i różnorodności w Poznaniu i Damian Grimling, zajmujący się rozpoznawaniem emocji w języku. 


17:20-17:50    RÓŻNORODNE GRANIE: MELA I KRYSIA*


17:50-18:00    POŁĄCZENENIE POZNAŃSKIEJ KOLOROWANKI "RÓŻNORODNYCH"


18:00-19:30    RÓŻNORODNE GRANIE: MELA I KRYSIA*


19:30-21:00    RÓŻNORODNE GRANIE: DJ SOFA