Wielki Dzień Pszczół 2024 - program

8 sierpnia obchodzimy w Polsce święto pszczół i innych owadów zapylających. Znaczenie tych małych mieszkańców ziemi jest ogromne, o czym opowiemy podczas wydarzeń organizowanych z okazji Wielkiego Dnia Pszczół. We współpracy z Partnerami przygotowaliśmy między innymi warsztaty, wystawy edukacyjne, spotkania podczas których będziemy zachęcać do poznania nie tylko pszczoły miodnej, ale przede wszystkim pszczół dziko żyjących oraz pokazywać sposoby na tworzenie w swoim otoczeniu miejsc dla nich przyjaznych. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem. 

Infografika przedstawia pszczołę wśród kwiatów napis Wielki Dzień Pszczół 2024 - grafika artykułu
Infografika

Poznańskie Centrum Dziedzictwa - Brama Poznania, ul. Gdańska 2

Otwarty dyżur w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa

Gdzie: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa przy Bramie Poznania (ul. Ostrówek)

Kiedy: 7 sierpnia 2024 r.

Godzina: 17.00

Informacja o wydarzeniu: Zapraszamy  na otwarty dyżur  w Eksperymentalnym Ogrodzie  Dziedzictwa. To spotkanie o  charakterze edukacyjnym, które jest całkowicie otwarte dla każdej i każdego z Was! Podczas  dyżuru wspólnie wykonamy proste  prace pielęgnacyjne i konserwacyjne, w tym m. in. sadzenie czy przycinanie. W trakcie spotkania będzie  można dowiedzieć się ciekawych informacji m. in. o  roślinach miododajnych i łąkach kwietnych. Uczestnikom rozdamy  nasiona miododajnych roślin.

Informacje dodatkowe: wstęp bezpłatny, spotkanie bez ograniczeń wiekowych

Zapylaczowe safari - warsztat

Gdzie: sala warsztatowa w Bramie Poznania, ul. Gdańska 2

Kiedy: 8 sierpnia 2024 r.

Godzina: 10.00 (czas trwania ok. 2 h)

Informacja o wydarzeniu: W ramach warsztatu uczestnicy w rodzinnych grupach zapoznają się najpierw w formie krótkich gier i zabaw z wybranymi gatunkami zapylaczy i roślin im przyjaznych. Następnie wyruszymy w teren, by na żywo odnaleźć zapylacze i kwiaty. A żeby jednym i drugim nie robić krzywdy i zostawić przyrodę w niezmienionej formie - urządzimy safari. Uczestnicy za pomocą telefonów, w towarzystwie wskazówek i porad wykonają wspólnie fotografie. Po powrocie do sali wydrukujemy je i stworzymy pamiątkowe albumy zapylaczowe. W ten sposób młodzi uczestnicy zachowają nie tylko wspomnienia, ale będą mogli opisać zdjęcia i wracać do nich, by zapamiętać jak wyglądają różne gatunki roślin i zapylaczy.

Informacje dodatkowe: Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 5+, liczba miejsce ograniczona. Obowiązują zapisy, zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: poznandlapszczol@um.poznan.pl , w tytule e-maila prosimy podać nazwę warsztatu.

Pszczoły to nie tylko miód - co zawdzięczamy dzikim zapylaczom każdego dnia?

Gdzie: sala warsztatowa w Bramie Poznania, ul. Gdańska 2

Kiedy: 8 sierpnia 2024 r.

Godzina: 13.00 (czas trwania ok. 2 h)

Informacja o wydarzeniu: Podczas warsztatu przekonamy się, jak wiele pysznych i potrzebnych nam na co dzień produktów otrzymujemy dzięki zapylaniu. Dzięki łamigłówkom i doświadczeniom przekonamy się, co to znaczy być zapylaczem i jak ważne są dla nas i dla przyrody te owady. Poznamy również "osobiście" niektóre gatunki zapylaczy i zastanowimy się, co możemy zrobić, by było im lepiej w naszej okolicy.

Informacje dodatkowe: Zapraszamy rodziny z dziećmi, liczba miejsce ograniczona. Obowiązują zapisy, zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: poznandlapszczol@um.poznan.pl , w tytule e-maila prosimy podać nazwę warsztatu.

Wystawa edukacyjna pn."Dyskretny urok dzikich pszczół"

Gdzie: Kładka w Bramie Poznania, ul. Gdańska 2

Kiedy: 13-31 sierpnia 2024

Godzina: W godzinach otwarcia budynku Bramy Poznania:

wt-pt: 9.00-18.00,
sb-niedz: 10.00-19.00
pon: nieczynne

Informacja o wydarzeniu: W kolejnej edycji Wielkiego Dnia Pszczół chcemy zwrócić Państwa uwagę na piękno i różnorodność dzikich pszczół. Pokazujemy wybrane gatunki dziko żyjących pszczół, które możemy obserwować w naszym otoczeniu. Przedstawiamy ich wygląd oraz informacje dotyczące wymagań życiowych. Mamy nadzieję, że upowszechnianie wiedzy o tych owadach w połączeniu z poznaniem ich ekologii może przyczynić się do ochrony dzikich pszczół w krajobrazie.

Informacje dodatkowe: Wstęp bezpłatny, wystawa bez ograniczeń wiekowych

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 165

Wystawa edukacyjna pn. "Pszczoły dziko żyjące - brzęczący budowniczowie"

Kiedy: 3-31 sierpnia 2024 r.

Godzina: 9:00 - 20:00

Informacja o wydarzeniu: Różnorodność dziko żyjących pszczół przejawia się na wiele sposobów. Podziwiamy ich wygląd, fascynują nas powiązania ekologiczne z roślinami, interesujące są również siedliska, w których pszczoły możemy spotkać. Niezbyt często przyglądamy się ich miejscom gniazdowania. Są to zwykle niewielkie rezydencje, za to samodzielnie budowane przez te wytrwałe owady, z wykorzystaniem różnych struktur w krajobrazie. Warto przyjrzeć się sposobom gniazdowania pszczół. To pomoże nam zrozumieć, jak ważne są naturalne ostoje ich występowania, nawet w obrębie miast.

Informacje dodatkowe: Wstęp do Ogrodu jest bezpłatny.

Tajemnice owadów zapylających - stoisko edukacyjne

Kiedy: 8 i 9 sierpnia 2024 r.

Godzina: 10:00-14:00

Informacja o wydarzeniu: Stoisko edukacyjne na polanie piknikowej Ogrodu Botanicznego UAM przeznaczone dla dzieci, które poprzez zabawę będą mogły poznać tajemnice z życia pszczół i innych zapylaczy.

Informacje dodatkowe:

Rodziny z dziećmi zachęcamy do odwiedzenia stoiska edukacyjnego zlokalizowanego na polanie piknikowej Ogrodu Botanicznego, naprzeciwko głównej bramy. Konkursy i gry pozwolą odkryć wiele ciekawostek na temat owadów zapylających. Wstęp do Ogrodu oraz atrakcje przygotowane na stoisku są bezpłatne.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Ogród Wrażeń im. Joanny Krause, ul. Dąbrowskiego 159

Wystawa edukacyjna "Rośliny dla owadów"

Kiedy: 1-31 sierpnia 2024 r.

Godzina: 9:00-17:00

Informacja o wydarzeniu: Wystawa przedstawia w miesiącach przykładowe rośliny kwiatowe, które można zaaranżować w ogrodzie aby zapewnić taśmę pokarmową dla owadów zapylających od wiosny do jesieni. Wstęp bezpłatny.

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18

Wystawa plakatów "Pszczoły na fyrtlu"

Kiedy: 3-25 sierpnia 2024 r.

Godzina: w godzinach otwarcia Palmiarni dla zwiedzających, od wtorku do piątku od 09:00 do 17:00, w soboty, niedziele i święta od 09:00 do 18:00;

Informacja o wydarzeniu: Zapraszamy do Palmiarni na wystawę prac studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu pt. "Pszczoły na fyrtlu", która będzie prezentowana od 3 do 25 sierpnia br.  Plakaty przedstawiają graficzną odpowiedź studentów Pracowni Znaku i Identyfikacji na tematy związane z rolą jaką odgrywają dzikie zapylacze w naszym najbliższym otoczeniu. Poprzez prezentowaną wystawę chcielibyśmy zainspirować do działań by chronić te niezwykłe owady przed  zagrożeniami, które na nie czyhają w obecnym świecie.

Informacje dodatkowe: Wydarzenie kierowane jest dla wszystkich zwiedzających bez względu na wiek.

Warsztaty z Pszczelarzem "Co w ulu bzzzyczy?"

Kiedy: 10 sierpnia 2024 roku

Godzina: od 10:00 do 16:00

Informacja o wydarzeniu: Zapraszamy do Pawilonu III Palmiarni na  warsztaty z Pszczelarzem.  Podczas trwania wydarzenia będzie można poznać tajemnice działania oraz strukturę pszczelej rodziny. Zwiedzający Palmiarnię Poznańską będą mogli dowiedzieć się więcej o pracy pszczelarza, poznać jego strój oraz elementy sprzętu pszczelarskiego. Warsztaty mają  za zadanie przypomnieć jak ważną rolę odgrywają pszczoły w naszym ekosystemie i jakie zagrożenia niesie dla nich obecny świat. Wiedzę na temat tych owadów z całą pewnością warto i należy zdobywać, a najlepiej właśnie w otoczeniu roślin!

Informacje dodatkowe: Wydarzenie kierowane jest dla wszystkich zwiedzających bez względu na wiek.

PCŚ - Centrum Inicjatyw Rodzinnych, ul. Ratajczaka 44

Świat owadów w żółto czarne paski - warsztat dla przedszkolaków

Kiedy: 8 i 9 sierpnia 2024 r.

Godzina: 10:30 - 12:00

Informacja o wydarzeniu: Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Mali uczestnicy dowiedzą się ciekawostek ze świata zapylaczy oraz samodzielnie wykonają pasiastego owada.

Warsztaty wykonywane są z biodegradowalnych materiałów.

Informacje dodatkowe: Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym. Warsztaty są bezpłatne. Na warsztaty obowiązują zapisy cir@pcs.poznan.pl

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19

Romeo i Julia w ogrodzie, czyli o relacjach roślin i zapylaczy - warsztat dla seniorów

Gdzie: Biblioteka Raczyńskich, sala nr 5 - Filia Sztuki
Kiedy: 9 sierpnia 2024 r.
Godzina: 10:00 i 13:00 (każdy warsztat ok. 2 h)
Informacja o wydarzeniu: Na warsztacie uczestnicy poznają zależności w przyrodzie na różnych przykładach roślin i zapylaczy. Jakie mechanizmy wykształciły rośliny, by przywabić owady? Jakie znaczenie mają kolory, zapachy i kształty? O tym wszystkim oraz o usługach ekosystemowych porozmawiamy na pierwszej części warsztatów. W drugiej części przedyskutujemy, jak projektować zielony zakątek uwzględniając preferencje i potrzeby różnych owadów. Następnie uczestnicy zaprojektują własny ogród lub balkon z pomocą różnych technik plastycznych.
Informacje dodatkowe: Na warsztat zapraszamy seniorów, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy, zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: zapisy@bracz.edu.pl lub pod numerem telefonu 61 885 89 55, w tytule e-maila prosimy podać nazwę warsztatu i wybraną godzinę.

Biblioteka Raczyńskich, Filia 15, ul. Fabianowo 2

Spotkanie z pszczelarzem

Kiedy: 5 sierpnia 2024 r.
Godzina: 17:00
Informacja o wydarzeniu: Wielki Dzień Pszczół, przypadający 8 sierpnia, to okazja do refleksji nad otaczającą nas przyrodą, zdumiewającymi wynalazkami natury oraz nad sposobem korzystania przez nas z tego dobrodziejstwa. Dobrze znanym przykładem relacji człowiek - przyroda są owady zapylające.

Zapraszamy na warsztat podczas którego dowiemy się jak wyglądają pszczoły i czym się różnią od innych pszczołowatych, zajrzymy do wnętrza ula, odpowiemy na pytanie m.in. co to pszczela rodzina, a także porozmawiamy jakie środowisko jest pszczołom przyjazne, a co stanowi dla nich zagrożenie. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają świeczki z węzy pszczelej.
Informacje dodatkowe: Wstęp wolny.

Biblioteka Raczyńskich, Filia 12, ul. Arciszewskiego 27

Spotkanie z pszczelarzem

Kiedy: 14 sierpnia 2024 r.
Godzina: 17:00
Informacja o wydarzeniu: Wielki Dzień Pszczół, przypadający 8 sierpnia, to okazja do refleksji nad otaczającą nas przyrodą, zdumiewającymi wynalazkami natury oraz nad sposobem korzystania przez nas z tego dobrodziejstwa. Dobrze znanym przykładem relacji człowiek - przyroda są owady zapylające.

Zapraszamy na warsztat podczas którego dowiemy się jak wyglądają pszczoły i czym się różnią od innych pszczołowatych, zajrzymy do wnętrza ula, odpowiemy na pytanie m.in. co to pszczela rodzina, a także porozmawiamy jakie środowisko jest pszczołom przyjazne, a co stanowi dla nich zagrożenie. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają świeczki z węzy pszczelej.
Informacje dodatkowe: Wstęp wolny.