Domek (hotelik) dla owadów - podpowiadamy jak go wykonać i gdzie umieścić

Wprawdzie takie domki dla pszczół zapewniają miejsca gniazdowania tylko niewielkiej liczbie gatunków, będą to głównie różne gatunki murarek i miesierki, ale obserwowanie, jak pszczoły z nich korzystają, jest interesujące i pouczające. Owady te są również bardzo pożyteczne, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, również uprawnych.
Sztuczne gniazda najczęściej wykonywane są z łodyg trzciny pospolitej o długości 15-18 cm. Łodygi muszą być równo przycięte, gładkie, bez drzazg, a poszczególne trzciny nie mogą być pogniecione, ani rozłupane, ponieważ pszczoły nie będą ich wykorzystywać. Średnice łodyg powinny być zróżnicowane (od 4 mm do 10 mm), co zapewni odpowiednie miejsca gniazdowe dla gatunków o różnej wielkości. Materiał gniazdowy warto wymieniać co rok lub dwa.
Gdzie można umieścić domek dla pszczół?
Domek dla pszczół powinien być ustawiony w słońcu, skierowany na południowy wschód lub południe, co najmniej metr nad ziemią, bez roślinności zasłaniającej wejścia do tuneli.Pszczoły potrzebują ciepła słonecznego i domek dla pszczół umieszczony w pełnym cieniu lub ukryty za roślinnością, raczej nie będzie używany.Domek musi być solidnie zamocowany, aby nie kołysał się na wietrze, więc nie należy wieszać go na gałęzi.
Domek musi być usytuowany blisko kwitnących roślin zapewniających nektar i pyłek, które są niezbędnym źródłem pożywienia dla zapylaczy. Warto również zadbać o dostęp do wody.
Uwaga na ptaki! Jeśli ptaki atakują gniazda w poszukiwaniu larw pszczół, należy przymocować siatkę o wymiarach oczek 3-4 cm, z przodu domku tak aby pszczoły swobodnie mogły przelecieć, a ptaki nie dosięgały dziobem do krawędzi gniazd.
Domek powinien być chroniony przed wilgocią. Utrzymujący się deszcz może spowodować gnicie rurek gniazdowych, a rozwijające się pszczoły ulegną chorobom grzybiczym.Jeśli domek dla pszczół ma dobry, skośny dach i jest całkowicie odporny na deszcz, może pozostać na swoim miejscu na jesień i zimę.
W gniazdach rozwiną się i przezimują pszczoły, które w następnym roku wylecą na początku wiosny lub lata.
Informacja opracowana przez dr hab. Weronikę Banaszak-Cibicką
Zobacz również

Złap wiosnę z owadami - konkurs plastyczny dla dzieci

Podsumowanie działań w 2024 roku

Zapylacze i rośliny - mały świat wielkich zależności - film edukacyjny
