Podsumowanie 2022 roku

W 2022 roku kontynuowano akcję "Stołówki dla fifnych owadów". Do kolejnej edycji organizowanej w ramach programu "Poznań dla Pszczół" przystąpiło 9 placówek oświatowych - przedszkoli i szkół podstawowych, 9 Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz 2 Domu Kultury. Celem przedsięwzięcia jest tworzenie miejsc przyjaznych owadom zapylającym, w których znajdą one schronienie i pokarm, a także edukowanie mieszkańców o znaczeniu tych zwierząt dla środowiska.

Użytkownicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz mieszkańcy korzystający z oferty osiedlowych domów kultury otrzymali publikacje pn. "Pszczoły wokół nas". Publikacja (do pobrania w zakładce "Do pobrania"), przygotowana pod kierunkiem przyrodnika, porusza następujące kwestie:

- wprowadzenie do tematu bioróżnorodności, usług ekosystemowych oraz ich znaczenia dla życia na Ziemi, a także istniejących zagrożeń dla środowiska życia pszczół,

- prezentacja kilku wybranych, najbardziej popularnych w Wielkopolsce gatunków pszczół, ukazanie różnorodności świata pszczół,

- prezentacja naturalnych dla naszej strefy klimatycznej gatunków roślin przyjaznych pszczołom i owadom zapylającym, zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z inwazyjnych gatunków roślin,

- wprowadzenie do tematyki taśmy pokarmowej - wyboru roślin na balkon i do ogrodu pod kątem zasobności w pyłek, nektar oraz naprzemiennie po sobie kwitnących przez cały sezon.

Wiosną zaproszono najmłodsze poznanianki i poznaniaków do udziału w konkursie plastycznym pn. "Pszczoły i trzmiele to nasi przyjaciele". Na konkurs zgłoszonych zostało 314 prac plastycznych. Wyniki konkursu ogłoszono 20 maja, w Światowy Dzień Pszczół.

8 sierpnia - Wielki Dzień Pszczół to święto, które na stałe wpisało się w kalendarz. Święto nie tylko pszczół ale również innych owadów zapylających, którym zawdzięczamy tak wiele. Również, i w tym roku zaproszono mieszkańców Poznania do udziału w wydarzeniach o charakterze edukacyjnych, podczas których przybliżyliśmy życie i potrzeby naszych małych sprzymierzeńców.

Od piątku, 5 sierpnia w Palmiarni Poznańskiej oraz Ogrodzie Botanicznym prezentowano wystawy, które przybliżyły bogaty świat pszczołowatych i innych gatunków owadów zapylających, odgrywających kluczową rolę w ekosystemach lądowych na Ziemi.

Najmłodszych poznaniaków zachęciliśmy do wspólnego z rodzicami udziału w warsztatach organizowanych w Palmiarni Poznańskiej lub do wzięcia udziału w grze terenowej "Z kwiatka na kwiatek" przygotowanej przez Ogród Botaniczny. Ciekawą propozycją na spędzenie soboty, 6 sierpnia były również warsztaty robienia kul nasiennych w ramach wydarzenia MIASTOOBRAZ na Placu Bernardyńskim.

Na Placu Wolności wystawione zostały dwa spektakle edukacyjne dla dzieci; pierwszy w niedzielę 7 sierpnia pn. "Pszczółka Maja" będący bajką o bohaterstwie, wewnętrznej sile i odwadze oraz różnorodności jaką niesie ze sobą świat. Natomiast w poniedziałek, 8 sierpnia spektakl pn. "Co słychać w ulu?" - bajka będąca odpowiedzią na często zadawane przez dzieci pytania: Co pszczoła robi w zimie? Czy jest pracowita?

Świętowanie obchodów Wielkiego Dnia Pszczół zakończył II Bieg dla pszczół, który odbył się 8 sierpnia w Ogrodzie Dendrologicznym w Poznaniu.

W listopadzie zakończono realizację projektu pn.:"Rozwój terenowej infrastruktury edukacyjnej poprzez wykonanie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej na terenie Lasku Dębińskiego w Poznaniu".

Celem projektu była edukacja ekologiczna społeczeństwa w zakresie ochrony bioróżnorodności, a w szczególności owadów zapylających oraz zwiększanie świadomości ekologicznej i zachęcanie do podjęcia indywidualnych działań na rzecz przyrody. Cel ten został zrealizowany poprzez wykonanie ścieżki pn. "Cztery pory roku w świecie zapylaczy", zlokalizowanej w Lesie Dębińskim. Lokalizacja ścieżki została wybrana z uwagi na dużą popularność tego miejsca wśród mieszkańców.

Podczas rodzinnego spaceru można zapoznać się z informacjami o życiu i zwyczajach owadów zapylających, bezpiecznie obejrzeć pszczołę, ul czy hotelik dla owadów oraz rozwiązać przyrodnicze łamigłówki.

Zaprojektowane tablice edukacyjne poruszają następujące zagadnienia:

- wprowadzenie do tematu różnorodności zapylaczy i sieci zależności, jaką jest bioróżnorodność;

- znaczenie zapylaczy dla ekosystemów i dla człowieka;

- prezentacja kilku wybranych gatunków owadów zapylających, ukazanie różnorodności świata owadów, zachęcenie do poznawania lokalnej entomofauny;

- ukazanie zmian w przyrodzie wynikających ze zmiany pór roku oraz pokazanie, co dzieje się w tym czasie z zapylaczami;

- pokazanie różnorodności środowisk, w jakich występują zapylacze oraz ich gniazd, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony tej różnorodności, aby zadbać o różnorodność gatunków zapylaczy;

- prezentacja pszczoły miodnej jako wyjątkowego zapylacza i owada hodowlanego, pokazanie specyfiki zawodu pszczelarza;

- prezentacja wybranych gatunków roślin przyjaznych zapylaczom (pyłko i nektarodajnych), wyjaśnienie znaczenia taśmy pokarmowej, wyboru roślin pod kątem zasobności w pyłek, nektar;

- prezentacja sposobów i indywidualnych działań sprzyjającym populacjom zapylaczy w mieście oraz zachowaniu ich siedlisk.

Dbając o pogłębianie zdobytej wiedzy oraz wzbudzanie zainteresowania światem zapylaczy, przygotowane zostały także dodatkowe materiały edukacyjne dla rodzin w formie zagadek i łamigłówek do pobrania za pomocą kodów QR na wybranych tablicach. Materiały wykorzystują grafiki oraz treści przedstawione na tablicach, a tym samym pomogą młodszym i starszym czytelnikom ugruntować wiedzę. Znajduje się wśród nich również zachęta do działań na rzecz owadów głównie poprzez sadzenie i wysiew kwiatów oraz budowę poprawnych, funkcjonalnych schronień.

Ścieżka została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej