Przyjazne Deklaracje czyli urzędowe sprawy bez kolejek, bez papieru i z domowej kanapy

Powodów, by skorzystać z Przyjaznych Deklaracji, czyli elektronicznej usługi pozwalającej na załatwienie sprawy w urzędzie, jest kilka. Nie musimy jechać do urzędu i nie stoimy w kolejkach. Szczególnie teraz, w wakacje, szkoda tracić czas! Ponadto oszczędzamy papier i energię. Przyspieszamy procedurę i nie poprawiamy wniosków, bo aplikacja przeprowadzi nas przez cały proces krok po kroku.

Przyjazne Deklaracje - grafika artykułu
Przyjazne Deklaracje pozwalają załatwić urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu

Coraz więcej osób korzysta z tego ułatwienia, ale nadal spora grupa wybiera tradycyjne rozwiązania. A wyprawa do urzędu czasami oznacza stanie w kolejce, wypełnianie druków przy okienku, słuchanie niespokojnych pochrząkiwań osób oczekujących za nami.

Tymczasem złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi on-line to kilka kliknięć. Procedura jest niezwykle prosta. Usługa PRZYJAZNE DEKLARACJE, którą oferuje Urząd Miasta Poznania, każdego mieszkańca przez cały proces przeprowadza krok po kroku. Unikniemy pomyłek, błędów, korekt i ponownych wizyt w urzędzie. Nieocenioną zaletą e-DEKLARACJI jest też fakt, że możemy je składać przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Dosłownie możemy to zrobić nie ruszając się z własnej kanapy w salonie. Czy może być wygodniej?

Kto ma obowiązek złożenia deklaracji na odbiór odpadów komunalnych?
Musi to zrobić każdy, kto jest właścicielem nieruchomości, albo kto taką nieruchomość dzierżawi lub wynajmuje. To ustawowy obowiązek nałożony na obywateli naszego kraju. Złóż e-DEKLARACJĘ jeżeli wpasowujesz się w którykolwiek z poniższych opisów:

  • jesteś właścicielem nieruchomości zamieszkanych  (w tym współwłaścicielem, podmiotem jest spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, osoba faktycznie zarządzająca nieruchomością oraz najemcy lub dzierżawcy lokali, jeżeli taki obowiązek wskaże im w umowie właściciel nieruchomości)
  • jesteś właścicielem nieruchomości mieszanych (czyli takich, które w części stanowią nieruchomość zamieszkaną, a w części nieruchomość niezamieszkaną)
  • jesteś właścicielem nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowej i/lub domków letniskowych
  • jesteś właścicielem nieruchomości niezamieszkanej (biura, szkoły, sklepy, punkty usługowe, restauracje, szpitale itp.). 

Pamiętajmy! Właściciele mieszkań w budynkach wielolokalowych nie składają deklaracji samodzielnie. Robią to w ich imieniu wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe. Zarządcy wspólnot wraz z deklaracją są zobowiązane przedstawić PEŁNOMOCNICTWO wspólnoty, którą reprezentują. W przypadku spółdzielni PEŁNOMOCNICTWO jest niezbędne, gdy deklarację składa pracownik podmiotu, a nie prezes zarządu.

Przypominamy! Od 1 stycznia 2022 roku Poznań nie jest członkiem ZM GOAP (Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej"; ten jest w likwidacji). Innymi słowy, od 2022 roku miasto samo gospodaruje odpadami komunalnymi powstającymi w granicach administracyjnych. Dlatego też właściciele nieruchomości w Poznaniu, którzy tego jeszcze nie zrobili, muszą złożyć pierwszą deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Urzędu Miasta Poznania.

Względy ekonomiczne, dla nieprzekonanych...
Złożenie e-Deklaracji - poza tym, że unikamy kolejek - ma jeszcze kilka istotnych zalet. Ta elektroniczna wersja jest automatycznie wczytywana do systemu - zajmuje to tylko 60 sekund. Przyjęcie i wprowadzenie deklaracji papierowej zajmuje zwykle około 20 minut. Wersja on-line jest tak opracowana, że ewentualne błędy przy wprowadzaniu danych korygowane są przez kreator już na poziomie jej wypełniania. Tym samym mniej osób jest zaangażowanych w jej sprawdzanie. Wreszcie potwierdzenie złożenia deklaracji online przesyłane jest na skrzynkę ePUAP, a miasto nie traci środków na przesyłkę pocztową (a przecież są to pieniądze z naszych podatków).

Podsumowując - złożyć deklarację musimy, ale możemy zrobić to mądrze. Z zaoszczędzonym czasem zróbmy coś przyjemniejszego.