Pojemniki na elektroodpady w nowej odsłonie

Dotychczas postawiono osiem, ale docelowe będzie ich co najmniej sto. Dołączyły one do pozostałych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, z których chętnie korzystali mieszkańcy Poznania. Sto pojemników na niewielki sprzęt elektryczny i elektroniczny zostanie rozlokowanych w cały Poznaniu. Daje to możliwość szybkiego i łatwego pozbycia się zużytych lub uszkodzonych urządzeń oraz baterii. Piszemy o tym również TUTAJ.

Szaro-niebieskie pojemniki na elektroodpady - grafika artykułu
Nowe pojemniki na elektroodpady mają osobny wlot na zużyte baterie

Co możemy wrzucić do pojemników? W zasadzie każdy sprzęt który był zasilany prądem elektrycznym lub bateriami, a którego rozmiar nie przekracza 50 cm (tylko taki zmieści się we wlocie). Mogą to być stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie itp. Oczywiście, nie wnosimy za to dodatkowych opłat. Pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Bezpieczny dla środowiska jest również sposób ich odbioru. Mamy więc pewność, że tak pozostawione urządzenia lub stare baterie nie zatrują środowiska przyrodniczego i naszego najbliższego otoczenia. Każdy ze sprzętów oddanych do pojemnika zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi. Lokalizacje pojemników można sprawdzić na stronie elektrycznesmieci.pl.

W ramach umowy Miasta Poznania z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko lokalizację pojemników ustalano bezpośrednio z właścicielami terenów. Musi ona uwzględniać kilka czynników. Pojemniki powinny być łatwo dostępne dla mieszkańców chcących pozostawić odpady. Dojazd do nich nie może być w żaden sposób ograniczony, tak by dało się je swobodnie opróżniać i serwisować. Nie mogą utrudniać poruszania się pieszym, rowerzystom i kierowcom.

Warto pamiętać, że pojemniki to tylko jeden ze sposobów zagospodarowania elektroodpadów. Umowa Poznania z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko zakłada także bezpłatny odbiór tzw. dużych elektroodpadów, czyli krótko mówiąc lodówek, pralek, zmywarek itp. Niedziałające urządzenia zostaną odebrane od nas w ciągu 72 godzin. Wystarczy zgłosić taką potrzebę przez formularz online na stronie elektrycznesmieci.pl lub infolinię 572 102 102.

EKOzwroty to kolejny z kanałów przekazywania rzeczy nam niepotrzebnych. W tym przypadku możemy nadać przez paczkomaty InPostu obuwie, odzież, książki, zabawki (UWAGA!, do paczkomatu nie możemy wkładać niesprawnych urządzeń elektrycznych). Rzeczy pełnowartościowe i sprawne trafią do organizacji charytatywnych.

Więcej o segregowaniu - nie tylko elektroodpadów - znajdziecie na stronie "Wszystko o odpadach" (poznan.pl/odpady)

Załączniki