Nowy wykonawca w Sektorze I usprawnia system odbioru odpadów
Obecnie odpady w Sektorze I odbiera firma KOMA Usługi Komunalne Sp. z o.o. Na przełomie września i października wymieniała niemal 20 tysięcy pojemników. Było to niełatwe logistycznie zadanie. Wykonawca usługi dokonywał wymiany pojemników w ciągu trzech tygodni, starając się dopasować do terminów zabrania pojemników przez poprzedniego operatora.
Obecnie trwa drugi tydzień odbiorów odpadów realizowany przez KOMĘ. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej w terenie weryfikują pracę nowego wykonawcy. Ponadto na bieżącą sprawdzane są sygnały od mieszkańców Poznania. Występują miejsca, gdzie dochodzi do przepełnień pojemników, jednak takie sytuacje są bezpośrednio zgłaszane wykonawcy, co warto zaznaczyć reakcja i odbiór odpadów w takich sytuacjach są bardzo szybkie. Wydział pozostaje w stałym kontakcie z wykonawcą, by optymalizować odbiory i rozpoznanie przyczyn ewentualnego niezrealizowania usługi lub za małej liczby pojemników. Część niewykonanych odbiorów odpadów, to wynik braku dostępu do miejsc gromadzenia odpadów. Przypominamy, że w przypadku nieruchomości wielorodzinnych bardzo ważne jest przekazanie urządzeń dostępowych do miejsc, w których znajdują się pojemniki. Firmie KOMA należy przekazać klucze, piloty, karty, kody i inne urządzenia zapewniające możliwość przeprowadzenia odbioru odpadów, bez względu na to czy przekazano je wcześniej firmie Remondis.
Dane kontaktowe do firmy KOMA:
KOMA Usługi Komunalne sp. z o.o.
ul. Św. Wincentego 11, 61-003 Poznań
tel. 61 61 100 20
e-mail: poznan@koma.pl
Jeżeli doszło do jakichkolwiek uchybień - brakuje pojemników lub na nieruchomości zalegają odpady, prosimy o kontakt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. W zgłoszeniu należy podać dokładny adres nieruchomości i frakcję odpadów, której problem dotyczy.
Zgłoszenia można kierować:
- telefonicznie pod numerem 61 646 33 44
- mailem na adres odpady@um.poznan.pl
W drugim etapie wymiany nowy wykonawca będzie oznakowywał wszystkie pojemniki (także te, które mieszkańcy kupili samodzielnie) nowymi naklejkami z nazwą frakcji i przeznaczeniem pojemnika. Zanim to nastąpi, podczas segregowania odpadów należy stosować się do ogólnych zasad, tj. stosować:
- pojemnik żółty na metale i tworzywa sztuczne
- pojemnik zielony na szkło
- pojemnik niebieski na papier
- pojemnik brązowy na bioodpady
- pojemnik czarny lub grafitowy na odpady zmieszane;