Kolejne pojemniki na elektroodpady pojawiają się na poznańskich osiedlach

Ich liczba zbliża się już do 40, a docelowo będzie co najmniej sto. Przybywa pojemników na elektroodpady, o których pisaliśmy we wrześniu. Wówczas informowaliśmy również o konkursie na Polską Stolicę Recyklingu. Jedna z poznańskich szkół jest liderem w kraju i ma szansę na 50 000 złotych! Zbiórka elektroodpadów trwa do 20 grudnia. Każdy może jeszcze do niej dołączyć!

Docelowo pojemników ma być w Poznaniu ponad sto - grafika artykułu
Nowe pojemniki na elektroodpady mają osobny wlot na zużyte baterie

Polska Stolica Recyklingu to konkurs polegający na zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego w wielu miastach Polski. Udział w rywalizacji i jej zasady są proste - trzeba zgromadzić jak najwięcej elektroodpadów. Uczestnikami są głównie placówki edukacyjne. Ale dzięki ustawianym w Poznaniu pojemnikom, w zasadzie każdy może brać udział w zabawie. Miasto może zdobyć tytuł stolicy recyklingu, a najaktywniejsza szkoła wygrać 50 000 złotych. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Choć poznańskie szkoły włączyły się do konkursu dopiero we wrześniu, to okazały się niezwykle skuteczne. Z naszego miasta zgłosiła się największa liczba placówek. Co najważniejsze - jedna z nich prowadzi wśród wszystkich szkół w Polsce.

Co trafia do pojemnika

Przypomnimy jeszcze raz, co możemy wrzucić do pojemników. W zasadzie każdy sprzęt który był zasilany prądem elektrycznym lub bateriami, a którego rozmiar nie przekracza 50 cm (tylko taki zmieści się we wlocie). Mogą to być stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie, a nawet akumulatory samochodowe! Oczywiście, nie wnosimy za to dodatkowych opłat. Pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Bezpieczny dla środowiska jest również sposób ich odbioru. Mamy więc pewność, że tak pozostawione urządzenia, akumulatory lub baterie nie zatrują środowiska i naszego najbliższego otoczenia. Każdy ze sprzętów oddany do pojemnika zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi.

Są też inne sposoby

Warto pamiętać, że pojemniki to tylko jeden ze sposobów zagospodarowania elektroodpadów. Umowa Poznania z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko zakłada także bezpłatny odbiór tzw. dużych elektroodpadów, czyli krótko mówiąc lodówek, pralek, zmywarek itp. Niedziałające urządzenia zostaną odebrane od nas w ciągu 72 godzin. Wystarczy zgłosić taką potrzebę przez formularz online na stronie elektrycznesmieci.pl lub infolinię 572 102 102.

Więcej o gospodarowaniu elektroodpadów znajdziesz na naszej stronie TUTAJ.

ZNAJDŹ POJEMNIK NA MAPIE

Załączniki