Jeśli nie możesz dotrzeć na Gratowisko, Gratowisko dotrze do ciebie, czyli Gratowóz w służbie poznaniakom

Co zrobić z resztówką farby po remoncie przedpokoju? Jak zagospodarować stary akumulator? Gdzie powinien trafić niewykorzystany środek owadobójczy? Takich pytań jest wiele, bo i kłopotliwych odpadów powstaje w naszych domach niemało. Jeśli nie są to rzeczy, które możemy posegregować na pięć podstawowych frakcji - papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, bioodpady, odpady zmieszane - oznacza to tyle, że powinny trafić na Gratowisko (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), gdzie zostaną zutylizowane przez profesjonalistów. Ale co zrobić jeżeli ciągle nam nie po drodze do PSZOK-u? Wtedy pojawia się on - Gratowóz!
Odpady oddajemy osobiście
Oficjalnie nazywa się Mobilnym Punktem Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), ale my w Poznaniu nazywamy go Gratowóz. I jego głównym zadaniem jest ułatwianie życia nam poznaniakom. Jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto z różnych powodów nie może sam dotrzeć do jednego z Gratowisk, by oddać kłopotliwe odpady. Bo jak wiadomo, nie każdą rzecz (nawet zniszczoną lub niepotrzebną) możemy zostawić w miejscu gromadzenia odpadów (potocznie nazywanym śmietnikiem :o)). A przecież wiadomo i to, że w Poznaniu porządek musi być!
Gratowóz kursuje według harmonogramu ustalonego na dany rok. Pojawia się w określonych miejscach w wyznaczone soboty w godzinach od 8:00 do 16:00. Minimalny czas postoju w jednym miejscu to 20 minut. Odbiór odpadów prowadzony przez MPSZOK odbywa się średnio raz na kwartał. Odpady są przyjmowane bez dodatkowych opłat bezpośrednio od mieszkańców. Uwaga! Gratowóz nie odbiera odpadów pozostawionych przed nieruchomościami.
Może dużo, ale nie wszystko
Jak wszędzie, także i w Gratowozie obowiązują pewne zasady. Przede wszystkim pracownik Zakładu Zagospodarowania Odpadów (bo to ZZO organizuje MPSZOK) nie odbierze odpadów, które podlegają zwykłej selektywnej zbiórce. Nie ma też technicznych możliwości, by odbierać odpady wielkogabarytowe jak meble, duży sprzęt AGD, gruz czy opony.
Ponadto odpady wymagające opakowania powinny znajdować się w szczelnych, niecieknących i nieuszkodzonych opakowaniach oraz posiadać oryginalną informację (etykietę), która umożliwia identyfikację odpadu.
Jakie odpady zabierze Gratowóz:
- zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne pochodzące z gospodarstw domowych
- zużyte baterie i akumulatory
- świetlówki, żarówki
- odpady okołomedyczne, wytworzone podczas iniekcji domowych (zużyte igły, strzykawki, glukometry)
- termometry
- przeterminowane leki pochodzące z gospodarstw domowych (ale te można również oddać bezpłatnie do aptek)
- farby i rozpuszczalniki oraz opakowania po nich
- termometry
- chemikalia, środki ochrony roślin
- kwasy, alkalia, odczynniki fotograficzne, detergenty
Jakich odpadów Gratowóz nie przyjmie:
- materiałów zawierających azbest
- odpadów pochodzących z działalności gospodarczej, np. odpady w dużych ilościach (w beczkach, workach, skrzynkach np. zawierające kilkanaście butelek tego samego odpadu - pojemność ponad 20 litrów na opakowanie jednostkowe)
- odpadów nieoznaczonych bez możliwości wiarygodnej identyfikacji (brak etykiet)
- odpadów, których odebranie może naruszać przepisy ADR (międzynarodowa umowa dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych)
- odpadów w opakowaniach cieknących
- odpadów innych niż z gospodarstwa domowego np. chemikalia nietypowe dla prac domowych
- mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych, opon, bioodpadów, odpadów komunalnych zmieszanych, papieru, szkła i tworzywa sztucznego.
Zobacz również

Dlaczego warto sprzątać las? Jeśli ktoś nie wie, odpowiedzi dostarczy sobotni spacer nad Wartą

W najbliższą sobotę Gratowóz po raz kolejny odbierze od mieszkańców zużytą odzież i tekstylia

Drugi wieczór w towarzystwie Poli, Pokera i odpadów, czyli spotykamy się w Filii nr 49 Biblioteki...
