Australijczycy przerabiają blistry po lekach na cegły i bloczki budowlane

Puste blistry po lekach stanowią wyzwanie dla systemów utylizacji odpadów. W Polsce puste blistry należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Tymczasem w Australii opracowano metodę ich skutecznego przetwarzania i wykorzystywania w produkcji materiałów budowlanych.

Zdjęcie przedstawia kilka pustych blistrów po tabletkach, ułożonych w niewielki stos - grafika artykułu
W Polsce puste blistry należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane

Blistry po tabletkach są wykonane z plastiku i aluminium, ale w naszym systemie gospodarowania odpadami nie mogą być wyrzucane do pojemników na tworzywa sztuczne lecz do pojemników na odpady zmieszane. W Poznaniu finalnie trafią do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych potocznie nazywanej spalarnią i tam staną się paliwem. Są jednak lepsze metody wykorzystania tego surowca. Niestety, na razie w życie wprowadzono je tylko po drugiej stronie globu - w Australii.

Przetwarzają wszystkie składniki

Australijska firma Banish znalazła innowacyjne rozwiązanie dla opakowań po lekach. Oferuje usługę odbioru blistrów w specjalnym pudełku. Po odebraniu od konsumenta blistry trafiają do firmy Panel Cycle, gdzie przechodzą specjalną obróbkę. Plastik jest przetwarzany na materiały budowlane, takie jak cegły i bloczki, które zmniejszają zapotrzebowanie na nowe zasoby i minimalizują wpływ na środowisko. Aluminium jest wysyłane do Weston Aluminium lub MGA Thermal, gdzie wykorzystywane jest do produkcji bloków magazynujących energię cieplną lub krążków odtleniających w procesie produkcji stali.

W Polsce trafiają do zmieszanych

W naszym kraju nadal nie ma firm zainteresowanych przetwarzaniem na szeroką skalę blistrów po tabletkach. Należy wrzucać je do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Co istotne, pamiętajmy, by były to wyłącznie opróżnione z leków opakowania. Blistry z niewykorzystanymi lekami (nawet jeśli jest ich niewiele) powinny być zwracane do aptek lub punktów selektywnego zbierania odpadów.

Niewykorzystane lub przeterminowane leki są szczególnie niebezpieczne dla środowiska, gdyż mogą zanieczyścić glebę i wody gruntowe. Piszemy o tym więcej w artykule o prawidłowym postępowaniu z przeterminowanymi lekami.

Źródło: https://swiatoze.pl/