Rzeka żywa 2023
Kolejna edycja cyklu Rzeki Żywej. Tematyka tegorocznych wydarzeń związana jest z ważną datą - 770. rocznicą lokacji Poznania. Przygotowany program o tematyce poświęconej związkom pomiędzy rzekami (w szczególności Cybiny) z miastem. Do współpracy zostali zaproszeni artyści, przyrodnicy, twórcy i animatorzy kultury. W działaniach zostaną wykorzystane różne formy edukacji artystycznej takie jak śpiew, teatr, film, fotografia.
1 lipca
| godzina 11:00
Zabawa po brzegi - zajęcia sensoryczne dla dzieci
Spotkanie dla najmłodszych w formule opowieści wokół rzeki.
W trakcie wydarzenia dzieci będą miały okazje doświadczać przyrody nad rzeką Cybiną.
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
| godzina 16:00
Najmniejsi Mieszkańcy Rzeki - warsztaty przyrodnicze dla rodzin
W rzece mieszka mnóstwo zwierząt! Wystarczy chwila nad jej brzegiem, by zaobserwować ptaki pływające na jej powierzchni, żaby odpoczywające na roślinach zanurzonych w jej nurcie, albo ryby, których łuski odbijając słoneczne światło błyszczą pod powierzchnią wody. W rzece mieszkają również bardzo małe organizmy - tak małe, że nie widać ich gołym okiem. W trakcie warsztatów poznamy te najmniejsze zwierzątka zamieszkujące Cybinę - plankton! Bywa on zwierzęcy lub roślinny, stanowi pożywienie dla zwierząt mieszkających w rzece. Jak wygląda? Jakie okazy znajdziemy w Cybinie? Wykorzystamy mikroskopy i przekonamy się sami/e - poprzez doświadczenia!
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
2 lipca
| godzina 11:00
Pieśni Roślinne - warsztaty wokalno-ziołowe
Dawniej śpiew i muzyka towarzyszyły życiu każdego człowieka, wielu codziennym czynnościom, jak i celebracji ważnych momentów w życiu, zmian pór roku, świąt. Podczas warsztatu uczestnicy wykonają ćwiczenia oddechowe i wokalne, nauczą się pieśni tradycyjnych, które w swych tekstach zawierają motywy roślinne. Zapoznają się także z ich symboliką i właściwościami, popijając przy tym napar z dzikiej róży!
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
| godzina 18:00
Koncert Kapela Odloty
Koncert Kapeli Odloty, która gra polską muzykę tradycyjną oraz balfolk. Członkowie zespołu tworzą autorskie kompozycje z pogranicza muzyki i teatru. Improwizują i rozszerzają folkowe standardy oraz wykorzystują nietypowe połączenie instrumentów.
Wstęp wolny!
15 lipca
| godzina 11:00
Rodzinny spacer z przewodnikiem wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji
Podążając ścieżką przyrodniczą prowadzącą wzdłuż Cybiny, dowiemy się czym jest bioróżnorodność, ogród permakulturowy, dlaczego mokradła są ważne. Przyjrzymy się okolicznej roślinności i przylatującym tu ptakom, a także temu jak na przestrzeni dziejów zmieniał się wygląd rzeki. Do Ścieżki EkoEdukacji powstał specjalny zeszyt z zadaniami oraz plecak, który otrzymacie na początku wycieczki. Trasa ma długość około 2 km wzdłuż Wartostrady, na której znajdziecie 12 oznakowanych przystanków. Do połowy z nich poprowadzi Was przewodniczka, a dalej uzbrojeni w wiedzę oraz gadżety małego przyrodnika możecie ruszyć w drogę dalej lub dokończyć spacer innego dnia.
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
| godzina 21:30
Kino plenerowe: Nasze miejsce na Ziemi (reż. John Chester)
Znany reżyser z żoną realizują marzenie o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. Realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą.
Wstęp wolny!
16 lipca
| godzina 12:00
Walka o wodę - manifest dla rzeki
Warsztaty w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa w pobliżu Bramy Poznania. Podczas spotkania w ogrodzie uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie dlaczego w mieście jest coraz mniej wody i jak można temu zaradzić. Dowiedzą się w jaki sposób na przestrzeni wieków mieszkańcy Poznania korzystali z wód Warty i Cybiny. Zastanowią się także nad hasłami związanymi z ochroną wody, dbaniem o zrównoważone korzystanie z jej zasobów oraz zwrócenie uwagi na dobre praktyki urbanistyczne uwzględniające wodę i jej retencję. Następnie wspólnie stworzą transparent w technice cyjanotypii z hasłem związanym z ochroną rzeki.
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
| godzina 14:00
Spotkanie w Ogrodzie
Spotkanie w Ogrodzie, podczas którego nie tylko spędzisz przyjemne chwile w pięknym, naturalnym ogrodzie, ale również dowiesz się wiele o etnobotanice i permakulturze. Wiesz już, z których roślin możesz przyrządzić naturalne i bardzo wartościowe kosmetyki?
Poznaj tajniki pielęgnacji i konserwacji ogrodu, które być może później wykorzystasz w pracy ze swoimi własnymi roślinami!
Wstęp wolny!
29 lipca
| godzina 11:00
Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawa jest... Wielkopolska!
Pora na podróż po Wielkopolsce! Edukacja regionalna na wesoło z muzycznym przymrużeniem oka. Od Leszna i tradycji szybowcowych tego miasta, przez rockiem słynący Jarocin, po Wolsztyn i najstarszą czynną parowozownię na świecie oraz Kościan, do którego wiedzie oczywiście... droga mleczna! Odkrywamy naszą małą ojczyznę!
Zajrzymy do wybranych miast regionu i poznamy ich ciekawe tajemnice. A wszystko w rytmie autorskich utworów Przemka Mazurka, którego piosenki śpiewacie ponoć do śniadania, obiadu i kolacji. Przyznamy się my również!
Wstęp wolny!
| godzina 12:00
Cybina warta poznania
Spacer wzdłuż Cybiny. Prezentacja biegu rzeki, jej walorów przyrodniczych, a także roli w powstaniu grodu na Ostrowie Tumskim. Obserwacja miasta z nadrzecznej perspektywy. Opowieść o innych ciekach wodnych zarówno tych widocznych i znanych jak i tych, które skrywają się pod ziemią.
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
| godzina 17:00
Zielone wyspy Poznania: Rzeki
Spacer z przewodnikiem, podczas którego prześledzone zostaną relacje między Wartą a mieszkańcami Poznania na przestrzeni 1000 lat. W szczególny sposób zaprezentowany zostanie związek pomiędzy rzeką a powstaniem grodu pierwszych Piastów na Ostrowie Tumskim oraz lokacją miasta w 1253 r. na lewym brzegu Warty.
Wstęp wolny!
30 lipca
| godzina 11:00
Relacje miejsko-rzeczne - warsztaty animacji poklatkowej
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to jest animacja poklatkowa i poznają podstawowe pojęcia filmowe.
Spacerując wzdłuż rzeki Cybiny postarają się uchwycić związek pomiędzy rzeką a miastem. Przedmiotem fotografowania będzie nadrzeczne dziedzictwo przyrodnicze w powiązaniu z kulturowym Ostrowa Tumskiego. Następnie zebrany materiał posłuży do stworzenia animacji poklatkowych, które będę prezentowane w mediach społecznościowych.
Zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl
Rzeka rowerów - piknik rowerowy
Rodzinny przejazd rowerowy przez ulice Poznania. Trasa będzie przebiegać przez centrum miasta i nadrzeczną Wartostradę aż do Bramy Poznania, gdzie na amfiteatrze nad Cybiną odbędzie się piknik z wieloma atrakcjami dla rodzin.