kiermasz społeczny - wystawcy

Obecny tydzień to niepowtarzalna okazja do poznania lokalnych fundacji i stowarzyszeń - w poniedziałek ruszył Poznański Targ Dobra. Będzie można wziąć udział w licznych warsztatach i wykładach, dowiedzieć się, czym jest ekonomia społeczna oraz kupić unikatowe rękodzieła na kiermaszu. Finałem wydarzenia będzie spotkanie w Starym Zoo - tam poznańskie organizacje pozarządowe pokażą, czym zajmują się na co dzień.

Poznański Targ Dobra to cykl wydarzeń, który promuje organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej działające na terenie stolicy Wielkopolski. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Zasiej Dobro" i jest wyjątkowa - potrwa cały tydzień. Rozpocznie się już w poniedziałek, 13 września, a zwieńczy ją Poznański Dzień Organizacji Pozarządowych i Targi Ekonomii Społecznej, który odbędzie się 19 września na terenie Starego Zoo.

Zwieńczeniem całego tygodnia będzie niedzielne spotkanie w Starym Zoo. 19 września w godz. 12-17 na poznaniaków i poznanianki w każdym wieku będą tam czekać przedstawiciele poznańskich NGO, którzy pokażą, czym zajmują się na co dzień. Każdy znajdzie coś dla siebie - przygotowane zostaną strefy tematyczne: równości, zdrowia, środowiska, kultury, edukacji, aktywności społecznej oraz sportu - a w nich, np. warsztaty z sadzenia roślin, spacery przyrodnicze, symulator dachowania, warsztaty pierwszej pomocy w wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Na pierwsze 1000 osób czekają woreczki z z nasionami łąki kwietnej do zasiania.

Tego dnia w zoo odbędzie się również kiermasz społeczny pod hasłem "dobro-branie". Skorzystają z niego wszyscy, którzy chcą zrobić prawdziwie dobre zakupy. Na stoiskach wystawcy zaprezentują, między innymi torby, zabawki dla dzieci, naturalne mydła, świeczniki czy ceramikę. Będzie też można zapoznać się z usługami, jakie dla poznanianek i poznaniaków świadczą spółdzielnie socjalne, spółki non profit, organizacje pozarządowe i warsztaty terapii zajęciowej. Zysk ze sprzedaży pomoże w utrzymaniu miejsc pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wesprze rehabilitację osób z niepełnosprawnościami oraz przeznaczony będzie na realizację działań społecznych w Poznaniu.

Wystawcy podczas kiermaszu: 

  • Spółdzielnia socjalna Art Zagroda -  prowadzi działania polegające na adaptacji osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem.
  • Fundacja Igi Art - celem Fundacji jest niesienie pomocy rodzicom samotnie wychowującym dzieci, potrzebującym wsparcia zarówno finansowego, ale przede wszystkim psychicznego i organizacyjnego (życiowego).
  • Spółdzielnia Socjalna FURIA - zatrudnia i tworzy miejsca pracy dla osób ze spektrum autyzmu.
  • Klunkry Wielkopolskie -  marka zrzeszająca przedsiębiorstwa i organizacje, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami (Zakład Aktywności Zawodowej w Pile), z zaburzeniami psychicznymi (Manufaktura Dobrych Usług Sp. z o.o.), autyzmem (Spółdzielnia Socjalna Furia), wychodzące z bezdomności (Centrum Integracji Społecznej- Darzybór).
  • Fundacja ORCHidea - na co dzień pracuje z osobami dotkniętymi chorobami neurologicznymi, powodującymi ograniczenia w codziennym samodzielnym funkcjonowaniu.
  • Fundacja Dzieciaki i Zwierzaki - oferuje rehabilitację oraz zajęcia terapeutyczne dla dzieci.
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Koniczynka" - placówka realizuje zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Uczestnikami Warsztatu są osoby z niepełnosprawnością intelektualną, mózgowym  porażeniem dziecięcym i epilepsją. 
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Przylesie" - placówka działająca na rzecz dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.Wspieranie podopiecznych WTZ polega głównie na motywowaniu dorosłych niepełnosprawnych do stanowienia o sobie i dążenia do samorealizacji.
  • Taka Mydlarnia - działa przy Warsztacie Terapii Zajęciowej "Krzemień", oferuje zatrudnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Pile - główną misją zakładu jest rehabilitacja społeczna oraz aktywizacja zawodowa osób ze znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorych psychicznie.
  • Manufaktura Dobrych Usług spółka non profit - zatrudnia osoby mające problem z odnalezieniem się na rynku pracy, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, wymagające wsparcia.
  • Centrum Kreatywnej Inspiracji spółka non profit - realizuje działania na rzecz osób z dysfunkcją wzroku i niewidomych.
  • Warsztat Terapii Zajęciowej "Ognik" -  działa na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia osób niewidomych i słabowidzących, niepełnosprawnych intelektualnie.
  • Stowarzyszenie "Pogotowie Społeczne" - wspiera osoby wychodzące z bezdomności  poprzez tworzenie wspólnot, grup samopomocowych, programów edukacyjnych i terapeutycznych. 
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Krzemień" - w pracowniach warsztatu od wielu lat spotyka się grupa dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. 
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Pomoc Maltańska" - to placówka, mająca na celu wspomaganie osób niepełnosprawnych w procesie rehabilitacji zawodowej i społecznej, w zakresie pozyskania lub przywrócenia umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. 
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Śmiałek" - placówka realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.
  • Warsztat Terapii Zajęciowej "Amikus" -  w codziennej swej pracy dążą do integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym.
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej "Pomost" - priorytetem działalności jest aktywizacja zawodowa. 
  • Spółdzielnia Socjalna Poznanianka - ideą powstania Spółdzielni była pomoc w znalezieniu zatrudnienia osobom posiadającym zadłużenie czynszowe lub mającym problemy z samodzielnym funkcjonowaniem na rynku pracy.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej

  • dobro-branie
  • Aktualnie wyświetlana strona - kiermasz społeczny - wystawcy