To my ludzie podgrzewamy naszą planetę. Bez udziału człowieka Ziemia by się teraz ochładzała

Zamartwianie się losem całego świata jest ewolucyjnie nienaturalne, dlatego tak bardzo ważne są działania lokalne - mówi Szymon Bujalski, dziennikarz, ekolog i aktywista wspierający rozwiązania na rzecz środowiska. W rozmowie z Mikołajem Basińskim podpowiada, w jaki sposób opowiadać ludziom o ochronie klimatu.

Na fotografii widać pana Szymona Bujalskiego, przy zdjęciu logo recyklingu i tytuł "Masz wpływ 07". Pod zdjęciem napis: "Jestem Ziemianinem. Czyli o perspektywie planetarnej we własnym zaciszu domowym.". Poniżej znajduje się logo Miasta Poznań, adres strony internetowej odpady, Estrady Poznańskiej, z kulturą o odpadach. Informacja, że podcast realizowany w ramach projektu WGK Miasta Poznania i Estrady Poznańskiej Z kulturą o odpadach. - grafika artykułu
Siódmy odcinek podkastu Masz wpływ już dostępny. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Szymonem Bujalskim

Siódmy odcinek podkastu Masz wpływ, to niezwykle ciekawa rozmowa z Szymonem Bujalskim, znanym z sieci jako Dziennikarz dla klimatu. Opowiada w nim, jak pokazywać ludziom to, że zmiany klimatu są efektem działania człowieka. Ale przede wszystkim mówi inną ważną rzecz - wskazuje, co robić, byśmy nie ignorowali tak ważnego tematu jak globalne ocieplenie.

- Nie ma sensu wyjaśnianie każdemu mieszkańcowi Ziemi, jak skomplikowanym systemem jest klimat i jak wiele elementów naszego codziennego życia ma na niego wpływ - przekonuje. - Używanie zbyt skomplikowanego, naukowego języka, a przede wszystkim próby obarczania jednostek odpowiedzialnością za losy świata, zaprowadzą donikąd. Ewolucyjnie człowiek nie jest przystosowany do tego, by przejmować się tym, co się dzieje gdzieś po drugiej stronie globu. To naturalne, że martwimy się tym, co tu i teraz.

Bujalski podkreśla, że dużo ważniejsze są działania lokalne. Pokazywanie ludziom, że zmiany wokół siebie też mają sens i wpływają na klimat, a co istotne, także na rynek finansowy i wielkie koncerny. Co więcej, można pójść o krok dalej i wskazywać prawidłowe i pożądane działania, bez nachalnego przekonywania do "bycia bardziej eko".

- To bezpośrednie korzyści dla jednostki mogą przynieść efekt. Takim przykładem jest rozwój fotowoltaiki w Polsce. Mamy jeden z lepszych wyników na świecie, chyba piąte miejsce globalnie. To głównie zasługa programu Mój prąd - opowiada Szymon Bujalski. -Ale, czy bodaj milion trzysta tysięcy Polaków zdecydowało się na panele dlatego, że ratują w ten sposób klimat? No nie, po prostu chcieli obniżyć rachunki za prąd. Jeżeli zrobili to również ze względu na środowisko, to wspaniale. Jednak pozytywny dla środowiska efekt i tak został osiągnięty.

Cała rozmowa dostępna na platformach streamingowych już od 20 września.

Szymon Bujalski - prowadzi profil "Dziennikarz dla klimatu", który obserwowany jest przez ponad 25 000 osób na Facebooku i ponad 55 000 osób na Instagramie. Jest autorem książki "Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata". Przez kilkanaście lat związany był z łódzkim oddziałem "Gazety Wyborczej". Obecnie współpracuje z kilkoma portalami, m.in. Nauką o Klimacie, OKO.press, Interią, Wirtualną Polską i Onetem. Prywatnie weganin, który lubi ubierać się w second handzie.

Z bohaterami podkastów Masz wpływ rozmawia Mikołaj Basiński - lider inicjatywy Szukam w lesie, również twórca internetowy, bloger, edukator. Jako leśny aktywista, praktyk ekologii pozytywnej i pasjonat przyrody, opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube.

Siódmego odcinka podkastu "Masz wpływ" słuchajcie na:

SPOTIFY

APPLE PODCAST

PODIGEE

SOUNDCLOUD

oraz na kanałach:

video.POZnan*

YouTube

Premiera kolejnej rozmowy z cyklu Masz wpływ 18 października.

Pozostałe odcinki podkastu:

Masz wpływ odc. 1 - rozmowa z Anetą Chmielińską [Dzikoprzygody]

Masz wpływ odc. 2 - rozmowa z Kasią Wągrowską [Ograniczam się]

Masz wpływ odc. 3 - rozmowa z Agatą Kamykowską i Martą Mietelską-Topór [Crush on Trash]

Masz wpływ odc. 4 - rozmowa z Krzysztofem Sową ze stowarzyszenia Wywrotka [Trashmageddon]

Masz wpływ odc. 5 - rozmowa z Januszem Mizernym, autorem bloga o ekologii Green Projects (green-projects.pl)

Masz wpływ odc. 6 - rozmowa ze Stanisławem Łubieńskim, pisarzem, przyrodnikiem, autorem fanpage Dzika Ochota

Z kulturą o odpadach

Na początku 2023 roku Wydział Gospodarki Komunalnej podjął współpracę z Estradą Poznańską. Zaplanowano szereg działań edukacyjnych z wykorzystaniem doświadczenia i narzędzi jakimi dysponuje ta miejska jednostka kultury.
Jednym z założeń projektu było nagranie podkastów o tematyce szeroko rozumianej ekologii i bioróżnorodności w powiazaniu z istotą efektywnej i prawidłowej gospodarki odpadami komunalnymi.
Współpraca z Estradą zaowocowała również książką dla dzieci Trzy popołudnia Poli. To krótkie, połączone z zadaniami odpadowymi opowiadanie skierowane do najmłodszych mieszkańców Poznania. Oficjalna premiera książeczki odbyła się 18 maja podczas rodzinnego festynu Poznań w Formie, który odbył się na hipodromie Wola.
Z kulturą o odpadach to też prace nad scenariuszem spektaklu, którego treść będzie przybliżała zasady funkcjonowania poznańskiego systemu odpadowego. Więcej o projekcie Z kuturą o odpadach.