Sprzątanie dna Jeziora Kierskiego - 26 sierpnia 2023 r.

26 sierpnia br. przeprowadzono podwodne sprzątanie jeziora Kierskiego w okolicy Plaży Smoczej na poznańskich Krzyżownikach. Nurkowie oczyścili dno, natomiast zaproszeni wolontariusze - plaże i brzegi jeziora. Sprzątanie odbyło się w ramach jubileuszowej, 30-tej akcji Sprzątanie świata, której finał zaplanowany jest na trzeci weekend września.

Na fotografii widać zielony, duży pojazd - Gratowóz, przed nim jest miejsce na pozostawienie rowerów, w tle widać namiot Fundacji Nasza Ziemia opisany tematycznie - Sprzątanie Świata, a za nim znajduje się jezioro. - grafika artykułu
Sprzątanie dna Jeziora Kierskiego Źródło: Urząd Miasta

Kolejny finał akcji Sprzątanie Świata zbliża się wielkimi krokami. Trwa rejestracja grup wolontariuszy, tworzona jest mapa miejsc wrześniowego sprzątania Poznania, a także na bieżąco wydawany jest asortyment (worki, rękawice) - więcej informacji tutaj.

W sobotnie przedpołudnie (26.08.2023 r.) odbyło się wydarzenie specjalne w ramach akcji Sprzątanie Świata 2023, organizowane przez Fundację Nasza Ziemia przy współpracy z Miastem Poznań. Na dobry początek zaczęliśmy od sprzątania dna Jeziora Kierskiego - grupa nurków zeszła Plażą Smoczą na dno, aby uwolnić je od śmieci. Równolegle, dzięki wolontariuszom sprzątane były też brzegi jeziora. W działania włączyli się między innymi przedstawiciele Spółki Wodnej Ochrony Wód Jeziora Kierskiego. Fundacja ma już na swoim koncie podwodne sprzątania, a iskrą zapalną do przeprowadzenia tego typu działań w Krzyżownikach była historia Fiata 126p spoczywającego od wielu lat na dnie jeziora. Maluch, będący swoistą atrakcją dla nurków został na swoim miejscu, niemniej jednak akcja przyniosła pozytywny efekt w postaci 265 kg odpadów usuniętych ze środowiska (z czego aż 201 kg odpadów pochodziło z dna), które zagospodarował Zakład Zagospodarowana Odpadów Sp. z o.o. Na ten wynik złożyło się również 1000 szt. petów oraz 100 szt. kapsli zebranych z brzegów i plaży, natomiast z dna wyłowiono m. in. kilka opon, obciążniki, dużo szklanych butelek oraz rzeczy zgubione przez plażowiczów np. klapki czy okulary.

Jezioro Kierskie to największy zbiornik wodny w granicach administracyjnych Poznania. Plaża Smocza, jak również całe jezioro jest miejscem rekreacji, chętnie wybieranym przez mieszkańców Poznania. Niestety wiąże się to ze zwiększoną ilością odpadów pozostawianych przez wypoczywających, które zamiast w pojemnikach na śmieci - często lądują na brzegu, w wodzie oraz dnie jeziora. Pomimo sprzątania, odpady często powracają w te same miejsca.

Kąpielisko w Krzyżownikach - istnieje "chyba od zawsze", z pewnością istniało już w latach 60'. Nowe życie Ośrodek Wypoczynkowy Krzyżowniki dostał po rewaloryzacji, której impulsem była inwestycja w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 "Plażojada- szlakiem trzech jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz". W ramach tego projektu teren ten również otrzymał "nową" nazwę, mianowicie Plaża Smocza, której zarządcą są Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Przed sezonem letnim dno jeziora w obrębie kąpieliska jest corocznie oczyszczane, jednak za sprawą akcji zostało oczyszczone ponownie, u schyłku tegorocznego sezonu kąpielowego.

Największym problemem w utrzymaniu w czystości plaż są jednorazowe grille, które gorące wrzucane do kubłów powodują ich stopienie. Mieszkańcy grille palą również na pomostach, które pokryte są deskami kompozytowymi również ulegającymi stopieniu - jeden grill to konieczność wymiany 2- 3 desek, a każda z nich to koszt kilkuset złotych, w zależności od długości. Problematycznym odpadem są również kartony na pizzę (wystarczy jedno opakowanie, które nie zostanie zgniecione przed wrzuceniem go do alejkowego kosza i mamy od razu przepełniony pojemnik).

Akcja taka jak ta, ma na celu nie tylko oczyszczenie środowiska z odpadów, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa na fakt zaśmiecania terenów ogólnodostępnych i podkreślenie negatywnych skutków tego zjawiska.