Smart innowacje w Poznańskim TBS

Najnowszy projekt Spółki, realizowany etapami w rejonie ulic: Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych, w przyszłości stanie się domem dla ponad 1100 poznańskich rodzin. W ramach tej inwestycji przewidziano szereg nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań. Celem Spółki jest stworzenie nowej jakościowo zabudowy w dzielnicy Strzeszyn, przyjaznej zarówno środowisku, jak i mieszkańcom. Tak by Poznań stał się, dzięki zastosowaniu inteligentnych technologii, wygodnym i oszczędnym miejscem do życia.
W aktualnie realizowanym etapie inwestycji, którego zakończenie planowane jest na jesień 2021 roku, przewidziano m.in. instalację do odzyskiwania wody opadowej. Zastosowanie zbiorników do zbierania wód z dachów oraz systemu instalacji rozprowadzającej, umożliwi wykorzystywanie deszczówki do bieżącego podlewania terenów zielonych osiedla. Zastosowanie podobnych rozwiązań rozważa się w już istniejących osiedlach PTBS. Ich wdrożenie wymaga jednak oceny pod kątem możliwości technicznych i efektywności w danej lokalizacji.
Kolejnym, innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnego oświetlenia. Na Strzeszynie PTBS zastosowało oświetlenie LED z czujnikami ruchu w częściach wspólnych budynków, a zewnętrzne latarnie ledowe wyposażone są w czujniki zmierzchu. Dzięki temu następuje regulacja oświetlenia w zależności od pory dnia i roku. Równocześnie w pozostałych budynkach należących do PTBS, wymieniane jest tradycyjne oświetlenie na ledowe. W tym roku wymianie podlega oświetlenie na osiedlach: Katowicka, Milczańska i Szyperska/Piaskowa.
Ponadto osiedle przy ul. Koszalińskiej wyposażono w system pojemników podziemnych. Wpływa to na poprawę estetyki osiedla, jednocześnie zwiększając komfort mieszkańców. Rozwiązanie sprzyja również prawidłowej segregacji odpadów. Kosze typu molok zastosowano także na osiedlu przy ul. Palacza, wybudowanym w programie Absolwent.
Mieszkańcy PTBS z pewnością docenią ulokowanie paczkomatów w pobliżu domów. Ich bliskość to nie tylko wygoda, ale też oszczędność czasu i pieniędzy. Obecnie trwają uzgodnienia dla 7 lokalizacji, czyli blisko połowy osiedli PTBS.
Pozytywna energia
W ramach prowadzonych działań prośrodowiskowych, nie można zapomnieć o energii elektrycznej. Spółka wykonała inwentaryzację dachów budynków będących jej własnością pod kątem wykorzystania na instalacje fotowoltaiczne. Obecnie PTBS podejmuje działania w celu nawiązania współpracy z firmą zainteresowaną dzierżawą dachów z przeznaczeniem na fotowoltaikę.
Fanów motoryzacji pozytywnie zaskoczy z kolei stacja ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowana na naziemnym parkingu przy ul. Elżbiety Zawackiej. Zastosowana instalacja pozwoli na ładowanie dowolnych pojazdów elektrycznych i dokonanie płatności poprzez aplikację mobilną.
Spółka optymalizuje też dostawy ciepła do swoich obiektów. Korekta mocy zamówionej na energię cieplną pozwoliła na uzyskanie oszczędności w wysokości ok. 150 tys. zł w skali roku.
W duchu smart
Wszystkie te działania są niezwykle istotne. Inteligentne i nowoczesne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska i klimatu idą w parze z korzyściami dla mieszkańców Poznania. Wygoda, czas, niższe koszty utrzymania oraz estetyka przestrzeni w otoczeniu ich mieszkań to niewątpliwe atuty, którymi może pochwalić się smart city, które PTBS współtworzy.
PTBS
Zobacz również

Nowe ognisko wścieklizny w Poznaniu

Obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu

WIOSENNE PORZĄDKI 2025
