Ambasador Niemiec w Poznaniu
Dyplomata przyjechał do Poznania na oficjalne otwarcie Tygodnia Filmu Niemieckiego w Kinie Muza. W poniedziałek, 3 lutego, w urzędzie przywitał go Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. W spotkaniu ambasadorowi towarzyszyli: Torsten Göhler - zastępca Konsula Generalnego RFN we Wrocławiu oraz Christoph Garschynski - Konsul Honorowy RFN w Poznaniu. Rozmawiano m.in. o współpracy między regionami partnerskimi i prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
- Europa musi się jednoczyć, by utrzymać konkurencyjność wobec świata, zwłaszcza w obecnej, niełatwej sytuacji politycznej - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dlatego współpraca, także na poziomie lokalnym, jest dla nas bardzo ważna.
Miastem partnerskim Poznania w Niemczech jest od ponad 40 lat Hanower. Obecnie współpraca dotyczy szerokiego spektrum zagadnień, takich jak kultura, sport, opieka nad dziećmi oraz młodzieżą, pomoc społeczna, komunikacja i transport czy ochrona środowiska.
Stolica Wielkopolski jest siedzibą oddziałów wielu niemieckich firm. Zakłady produkcyjne ma tu Volkswagen, Beiersdorf (Nivea) czy Lisner. W Poznaniu działają także biura: Arvato, Carl Zeiss, GFT Poland czy Miele. W poznańskich szkołach ponad 25 tys. uczniów uczy się języka niemieckiego.
Viktor Elbling pełni swoją funkcję od września 2023 roku. Wcześniej był przedstawicielem RFN w Rzymie oraz Meksyku. Do Poznania przyjechał z okazji Tygodnia Filmu Niemieckiego. To największy przegląd kina tego kraju, który organizują wspólnie Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu. W programie festiwalu znalazły się produkcje, których autorami są zarówno dobrze znani mistrzowie wielkiego ekranu, jak i debiutanci. W Poznaniu można je zobaczyć w Kinie Muza.
AW