Zachwyty niezbędne

Po latach spędzonych na deskach teatrów operowych - zwolniła. Odrzuciła maski, zrezygnowała z kreowania ról i zaczęła poszukiwać siebie, pozwalając rozwinąć skrzydła swojemu twórczemu potencjałowi i dopuszczając do głosu te części, które dotychczas tego głosu nie zabierały.

. - grafika artykułu
Didi Hamper, fot. materiały prasowe

Didi Hamper opisuje siebie jako wokalistkę twórczą i wielowymiarową, autorkę tekstów banalnych i niebanalnych, kompozytorkę pomysłową, wielbicielkę zwierząt i natury, którą podkreśla jako źródło swojej inspiracji. Jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej imienia Ignacego Jana Paderewskiego, na której studiowała ukończony z wyróżnieniem śpiew solowy. Jej mezzosopran można było usłyszeć między innymi przy okazji kreowania partii Dalilii w operze "Samson et Dalila" Camille'a Saint-Saensa oraz w roli tytułowej w "Carmen" Georgesa Bizeta, w którą Hamper wcielała się dwukrotnie - w 2018 roku w Czechach, podczas produkcji wystawianej w Zamku Vilemov i rok później w Hiszpanii, w Palau de la Música w Barcelonie.

Jest laureatką wielu konkursów i festiwali, m.in. International Polish Vocal Competition w Dusznikach Zdrój, International Hans Gabor Belvedere Singing Competition w Jurmali na Łotwie, Concurs Josep Mirabent i Magrans w Barcelonie oraz Concorso Lirico Internazionale di Portofino we Włoszech. Ponadto śpiewając piosenkę teatralną zdobyła II nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej. Zdobyła także II nagrodę XX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Imrich Godin IUVENTUS CANTI we Vrablach na Słowacji.

Zanim zdecydowała się poświęcić solowym koncertom i komponowaniu, które postrzega jako proces "stawania się prawdziwie sobą", występowała pod batutą takich dyrygentów, jak Maciej Wieloch, Marcin Sompoliński, Adam Domurat, Agnieszka Nagórka czy Bohdan Jarmołowicz.

13 marca ukazał się jej debiutancki album "Kamieniem", którym wpuszcza nas do świata swoich wewnętrznych przeżyć. - Ten album jest i pozostanie dla mnie kamieniem milowym - mówi artystka, tłumacząc jednocześnie genezę intrygującego tytułu.

- Inspiracją była moja codzienność, porażki wszelkie, sukcesy, radzenie sobie i nieradzenie, obserwacja innych - kontunuuje. Dopytałam o wnioski, jakie podczas pracy nad płytą udało się wyciągnąć - zarówno na temat własny, jak i otaczającego ją świata i ludzi: - Obserwując siebie, zauważam wiele dobrych i cennych cech ale również niełatwych, trudnych i złych. Teraz bohaterami moich dni są akceptacja i odpuszczanie. Zauważyłam, że szybciej udaje mi się odnaleźć skrawek ulgi czy spokoju tylko dlatego, że zwyczajnie siebie obserwuję. Patrząc na innych coraz częściej widzę ich emocje przez co odbieram wiele ich zachowań z dużo większą wyrozumiałością i zrozumieniem.

Zapytana o klucz, jakim kierowała się podczas doboru tekstów, odpowiedziała: - Wybrałam takie teksty, które mnie wzruszyły i w których wyczytałam jakąś swoją prawdę na dzisiaj. Tym się zwykle kieruję, szukam w słowach przekazu, który mnie poruszy, pocieszy, pomoże coś zrozumieć lub po prostu wzmocni. Jest naprawdę wielu poetów i wiele poetek, po których twórczość sięgam. Obecnie zachwycam się poezją Urszuli Kozioł, laureatki zeszłorocznego nagrody "Nike".

Poezja śpiewana, poezja przepuszczana przez filtr wrażliwości czerpiącej z różnorakich gatunków i źródeł inspiracji - to nie tylko wyzwanie, ale i niemała odpowiedzialność. Jak opowiedzieć, jak wyśpiewać tekst, który - często dobrze znany - tak bardzo zależny jest od interpretacji, która w równym stopniu może wynieść go ponad, jak i pozbawić go tego, co najważniejsze? Pierwsze odsłuchy płyty "Kamieniem" pozwalają mieć nadzieję, że Hamper nie tylko niczego tych tekstów nie pozbawi, ale i odda im kawałek siebie, czyniąc całość wyjątkową i autentyczną.

- Wszelką wenę czerpię z natury, przyrody, z literatury i ze zwyczajnej codzienności. Słucham naprawdę wielu gatunków muzyki od klasycznej po rocka i bluesa. Moja muzyka to prawdziwa mieszanka różnych stylów - zatem czysta i dosłowna alternatywa - mówi i dodaje: - Bardzo serdecznie zapraszam na koncert premierowy albumu "Kamieniem". Można się spodziewać energii, zachwytu, autentyczności, pocieszenia i wzruszenia wyśpiewanego przy fortepianie jazzowym Oskara Stabno, kontrabasie Kasi Szmidt-Przeździeckiej i perkusji Władka Rajewskiego. Po koncercie będzie spotkanie i okazja do rozmowy ze mną i muzykami jak również możliwość zakupu płyty CD lub winylowej z autografem."

Na czwartkowy koncert czekam z ciekawością. Fantastyczni muzycy, bardzo dobry materiał i mocny, charyzmatyczny głos Didi Hamper to połączenie, które ma szansę trafić w sam środek. Czy tak się stanie? Przyjdźcie o g. 19 do Sceny na Piętrze i przekonajcie się na własne uszy... I własny środek. Do zobaczenia!

Marta Szostak

  • Didi Hamper
  • 3.04, g. 19
  • Scena na Piętrze
  • bilety: 69-89 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2025