Przy szkołach będzie bardziej zielono
- Odbruki w sąsiedztwie poznańskich szkół to kolejne kroki, jakie podejmujemy, by łagodzić postępujące skutki zmian klimatycznych. Takie działania są szczególnie cenne w śródmieściu, gdzie gęsta zabudowa i uzbrojenie podziemne nie pozostawiają zbyt dużo miejsca na nową roślinność. Zastępowanie asfaltu powierzchnią biologicznie czynną sprawia, że przestrzeń jest bardziej estetyczna i przyjazna. Dzięki temu, że młodzi ludzie uczestniczą w procesie planowania i mogą zaprojektowane rozwiązania sprawdzić potem w praktyce, takie działanie ma też walor edukacyjny - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Asfalt zastąpią elementy błękitno-zielonej infrastruktury
Projekty zakładają wprowadzenie do przestrzeni wokół szkół rozwiązań opartych na przyrodzie - przepuszczalne nawierzchnie, nowe drzewa i rośliny odporne na zmiany klimatu, naturalne place zabaw czy ogrody deszczowe.
W zależności od szkoły stosowane są różne rozwiązania. Asfalt, którym często wyłożone są place przyszkolne, jest usuwany i zastępowany zielenią. Powstają strefy rekreacji z drewnianymi siedziskami, a także place zabaw stworzone z naturalnych elementów, np. wierzbowe szałasy i tunele, tory przeszkód z kłód i pieńków, pagórki z ziemi i wiele innych. Szkoły chętnie stawiają też na edukację przyrodniczą - np. łąki kwietne czy rabaty, w których uczniowie mogą uprawiać rośliny, ucząc się o bioróżnorodności. Mile widziane są też pomysły służące małej retencji, czyli ogrody deszczowe, niecki retencyjne, przepuszczalne nawierzchnie. Możliwym rozwiązaniem są zielone ściany i ogrodzenia oraz sadzenie roślin izolujących teren szkoły od ulicy - dają one cień, redukują zanieczyszczenia i hałas. Dodatkowo w kilku placówkach pojawią się nowe boiska o przepuszczalnej nawierzchni, umożliwiające retencję wody opadowej.
O tym, co powstanie przy danej szkole, decyduje jej społeczność - uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Podczas warsztatów z architektem aktywnie uczestniczą oni w procesie projektowania.
Gdzie będzie bardziej zielono?
Program "Zielone szkoły" składa się z trzech etapów, rozłożonych na kolejne lata. W pierwszym zmiany czekają 4 szkoły podstawowe:
- SP nr 11 na os. Wichrowe Wzgórze (Winogrady)
- SP nr 20 na os. Rzeczypospolitej (Rataje)
- SP nr 77 przy ul. Dmowskiego (Łazarz)
- SP nr 82 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16) przy ul. Krakowskiej (Stare Miasto)
Opracowano już dokumentację projektową i uzyskano dofinansowanie. Obecnie trwa przygotowanie do przetargu przez Poznańskie Inwestycje Miejskie.
W ramach drugiego etapu zagospodarowana zostanie przestrzeń w sąsiedztwie:
- Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Łukaszewicza (Łazarz)
- Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Norwida (Jeżyce)
- III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Strzeleckiej (Stare Miasto).
Projekt już powstał. Obecnie Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP stara się o pozyskanie dofinansowania na tę inwestycję z funduszy unijnych.
Trzeci etap dotyczyć będzie Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego (Łazarz). Być może obejmie on jeszcze jedną placówkę. Rozpoczyna się projektowanie.
Program "Zielone szkoły" obejmie łącznie 9 poznańskich placówek, głównie z obszaru śródmieścia. Pierwsze efekty powinny być widoczne już pod koniec tego roku.
Zagospodarowanie przyszkolnych dziedzińców i placów realizowane jest ze wsparciem Unii Europejskiej (dofinansowanie w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Za przygotowanie przedsięwzięcia, w tym opracowanie projektów, odpowiada Biuro Koordynacji Projektów Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania.
Wspomniane inwestycje to nie jedyne działania Miasta na rzecz zazieleniania terenów przyszkolnych. W ubiegłym roku asfalt zniknął z dziedzińca pomiędzy budynkami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego na Łazarzu. W jego miejscu powstał ogród i ścieżka sensoryczna, posadzono nowe rośliny. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Poznan.pl.
AJ