Plany remontów dróg na 2025 rok

Prawie 37 milionów złotych przeznaczono na tegoroczne remonty dróg. Z tych środków modernizowane są ulice, równane drogi gruntowe i usuwane są ubytki w nawierzchni jezdni. W planach są w tym roku modernizacje m.in. na ulicy Warszawskiej, Radojewo, Starołęckiej i Opieńskiego.

Ekipa pracowników Zakładu Robót Drogowych naprawia jezdnię. Obok widać przejeżdżający autobus - grafika artykułu
Naprawą nawierzchni jezdni zajmuje się codziennie sześć brygad Zakładu Robót Drogowych fot. ZDM

- Na tegoroczne prace drogowe w Poznaniu przeznaczymy prawie 37 milionów złotych. Na utrzymanie dróg utwardzonych i gruntowych mamy zabezpieczoną kwotę 19 milionów złotych, a na prace modernizacyjne prawie 18 milionów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Część prac, jak chociażby na ul. Warszawskiej, to kontynuacja remontów rozpoczętych w poprzednich latach. Z uwagi na to, że ta ulica jest ważną arterią wjazdową i wylotową, prace prowadzona są tam etapami tak, by nie tworzyć długotrwałych utrudnień dla kierowców. Nie zapominamy również o drogach na osiedlach peryferyjnych, szczególnie tych gruntowych. Robimy to by mieszkańcy Poznania mogli jeździć bardziej komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. 

Na liście dróg do modernizacji znalazły się w tym roku ulice: 

  • Warszawska (od stacji Orlen do Antoninka, jezdnia wyjazdowa z miasta), 
  • Chartowo (od ul. Kurlandzkiej do Dymka, strona wschodnia), 
  • Radojewo (od nr 38 w kierunku centrum), 
  • Opieńskiego (od ul. Szeligowskiego do Umultowskiej, strona południowa), 
  • Szeligowskiego (od ul. Szymanowskiego do Kurpińskiego), 
  • Jugosłowiańska (od ul. Grunwaldzkiej do Gwiaździstej), 
  • 28 Czerwca 1956 r. (od ul. Racjonalizatorów do Samotnej),
  • Sienkiewicza (od ul. Kochanowskiego do Mickiewicza), 
  • Starołęcka (od ul. R. Maya w kierunku Fortecznej), 
  • Pogodna (od ul. Ściegiennego w kierunku szkoły), 
  • Dmowskiego (od ul. Potockiej do rynku Łazarskiego), 
  • Turniowa (od ul. Przełęcz do Pagórkowej). 

Zaplanowano również wymianę nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Piątkowskiej z Aleją Solidarności wraz z wymianą sygnalizacji.

Obecnie wykonywane są obmiary i kosztorysy dla poszczególnych robót. W pierwszej kolejności prace powinny się rozpocząć na ulicach: Warszawskiej, Chartowo i Radojewo. Szczegóły i harmonogramy będą podawane z wyprzedzeniem.

Sześć ekip codziennie naprawia ubytki

- Naprawą nawierzchni jezdni zajmuje się codziennie sześć brygad Zakładu Robót Drogowych. Priorytetem są prace na głównych ciągach komunikacyjnych, gdzie występuje duże natężenie ruchu, a pojazdy poruszają się z większą prędkością - wyjaśnia Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM do spraw utrzymania. - W pierwszym miesiącu tego roku naprawionych zostało już 800 ubytków o łącznej powierzchni ponad 4100 metrów kwadratowych - dodaje.

Pracowników ZRD, w charakterystycznych pomarańczowych strojach, można zobaczyć w różnych częściach miasta. Dbają o komfort jazdy zarówno na głównych drogach, jak i lokalnych i osiedlowych. W ostatnich dniach cząstkowe remonty były prowadzone m.in. na Alejach Solidarności, ulicach: Stróżyńskiego, Krzywoustego, Mostowej, Szelągowskiej, Kobylepole, Królowej Jadwigi, Strzeleckiej, Stróżyńskiego, Armii Poznań, Chwaliszewo, Łąkowej, Kruczej czy Wieżowej.

Jeśli pozwala pogoda, a nawierzchnia jest sucha, niezmrożona, to na drogi gruntowe wyjeżdża równiarka. W styczniu można ją było spotkać w rejonie Szczepankowa i Umultowa.

W najbliższym czasie, jeżeli umożliwią to warunki atmosferyczne, będzie pracować na Morasku i Radojewie. Właśnie stąd wpływały sygnały od mieszkańców.

Uszkodzenia nawierzchni dróg publicznych można zgłaszać przez miejską aplikację Smart City Poznań​.

ZDM