Niektóre rury w centrum miasta mają ponad 100 lat, konieczna jest wymiana
![Zdjęcie przedstawia ulicę, po której jeżdzą samochody, sygnalizację świetlną oraz szpaler drzew. - grafika artykułu](/mim/wortals/pictures/obrazek,pic1,1016,247093,433801,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Renowacji poddany był odcinek o średnicy pół metra i długości 560 metrów, przechodzący pod ulicami Kazimierza Wielkiego i Garbary. Modernizacja była konieczna, bowiem wspomniany fragment powstał na początku XX w.
Podczas robót wykorzystano bezwykopową metodę reliningu - do środka naprawianej rury wciągnięto drugą, polietylenową o mniejszym przekroju.
Dzięki temu udało się zminimalizować utrudnienia - uniknąć dużych korków czy wręcz paraliżu komunikacyjnego w gorącym przedświątecznym okresie. Zamiast ogromnego wykopu, który wiązałby się z zamknięciem jednego z kluczowych węzłów drogowych, wykonano dwa niezbędne doły, co doprowadziło do zamknięcia tylko fragmentu jednego pasa jezdni.
W ten sposób oszczędzono infrastrukturę drogową oraz uratowano przed wycinką 14 drzew, które rosną dokładnie na linii rurociągu.
Prace rozpoczęły się w październiku i trwały do końca stycznia. Na zlecenie Aquanetu realizowała je firma Terlan. Aby zminimalizować utrudnienia, ekipa robotnicza pracowała także w weekendy.
Ponad stuletnie rury wymagają "liftingu"
Prace na ul. Kazimierza Wielkiego to fragment szerszego projektu modernizacji.
Renowacji poddana została magistrala wodociągowa, która biegnie od Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Wiśniowej i jest kluczowa dla zasilenia w wodę centrum Poznania.
Końca dobiegają prace prowadzone wzdłuż ul. Droga Dębińska - od ul. Piastowskiej do ul. Hetmańskiej. Niebawem rozpocznie się kolejny etap robót - na odcinku od ul. Hetmańskiej do ul. Królowej Jadwigi. Tu również modernizacja jest konieczna - na różnych fragmentach rurociągi mają od kilkudziesięciu do przeszło stu lat.
- Stosując technologie bezwykopowe zapewniamy sprawną pracę rurociągu przez kolejne dekady, a same roboty pozwalają ograniczyć zarówno uciążliwości dla mieszkańców, jak i ingerencję w środowisko - mówi Jakub Wiernicki, dyrektor ds. realizacji i rozwoju z firmy Terlan.
AJ
Zobacz również
![W ten walentynkowy weekend na poznaniaków czeka wiele romantycznych i klimatycznych wydarzeń kulturalnych Balon w kształcie serca. W tle Ratusz](/mim/wortals/pictures/balon-w-ksztalcie-serca-w-tle-ratusz,pic1,1016,0,434318,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Weekend w Poznaniu
![Budynek Palmiarnia Poznańska ma zostać wyremontowany - wizualizacja Wizualizacja Palmiarni Poznańskiej po przebudowie](/mim/wortals/pictures/wizualizacja-palmiarni-poznanskiej-po-przebudowie,pic1,1016,0,434427,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Palmiarnia Poznańska czeka na przebudowę
![Od początku istnienia projekt zgromadził ponad 20 tysięcy uczestników Kolorowa, abstrakcyjna ilustracja z różnymi bajkowymi kształtami i postaciami. Tło głównie niebieskie z białymi kształtami przypominającymi chmury. W centralnej części obrazka duży różowy kształt z mniejszymi kształtami i postaciami, w tym żółta gwiazda z twarzą, zielone i czerwone elementy oraz inne abstrakcyjne elementy. Po prawej stronie tekst: "SEZON 2025 Dzieciaki na Piętrze spektakle i twórcze warsztaty dla najmłodszych".](/mim/wortals/pictures/kolorowa-abstrakcyjna-ilustracja-z-roznymi-bajkowymi-ksztaltami-,pic1,1016,0,434418,show2.jpg?_sst=1739447336765)
"Dzieciaki na Piętrze" - nowy sezon teatralnych spotkań dla najmłodszych
![Kino bez barier Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym.](/mim/wortals/pictures/grupa-ludzi-siedzi-w-ciemnej-sali-zwroceni-w-strone-duzego-ekran,pic1,1016,0,434383,show2.jpg?_sst=1739447336765)