Będą dbać o rury bez wycinania drzew
![Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn w rurociągu, robiących naprawy przy pomocy specjalistych urządzeń. Na sobie mają kaski i robocze ubrania. - grafika artykułu](/mim/wortals/pictures/obrazek,pic1,1016,246207,432463,show2.jpg&_sst=1739288352609)
Dbałość o środowisko to ważny aspekt każdej miejskiej inwestycji. Działania w terenie są prowadzone z poszanowaniem przyrody. Tam, gdzie jest to możliwe, unika się także wycinki drzew. Z tego, jak istotna jest obecność zieleni w miejskiej przestrzeni, zdają sobie sprawę eksperci i pracownicy spółek zajmujących się budową i renowacją sieci wodno-kanalizacyjnych. Teraz podzielą się swoją wiedzą ze studentami.
Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej ruszają dwusemestralne studia podyplomowe "Technologie bezwykopowe renowacji rurociągów". Celem tego kierunku kształcenia jest uzyskanie wiedzy i umiejętności w zakresie naprawy i eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych (w tym przygotowania, koordynacji i odbiorów prac),niezbędnych w wielu przedsiębiorstwach i instytucjach zajmującym się tym zagadnieniem. Co to oznacza w praktyce?
Studenci dowiedzą się, jaknaprawiać istniejącą infrastrukturę podziemną z wykorzystaniem innowacyjnych technologii (przy użyciu kamer termowizyjnych, techniki skanowania w 3D, rękawa utwardzanego lampami UV czy natrysku betonem polimerowo-cementowym). Tak nowoczesne metody działania pozwalają na naprawę rurociągów bez prowadzenia wykopów, przy niewielkiej liczbie sprzętu. To z kolei przekłada się na aspekty środowiskowe - brak ingerencji w ekosystem, a co za tym idzie ochronę drzew, rosnących na terenie wykonywanych prac (czyli minimalizacja ewentualnych wycinek). Nowoczesne metody działania to także ograniczenie czasu i kosztów robót. Zdobyta wiedza będzie obejmować cały proces - od planowania inwestycji (w tym przygotowanie opisu, dobór materiałów, uzgodnieniu prac) po jej odbiór.
Zapisy na studia trwają do 28 lutego. Program kształcenia, oprócz poznańskich spółek Terlan i Aquanet, wspierają także inne firmy i uczelnie wyższe, np. Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Zielonogórski. Szczegóły na temat wspomnianego kierunku można znaleźć na stronie internetowej uczelni.
Dbałość o miejską przestrzeń i...prosty język
Studia podyplomowe na politechnice to nie jedyny kierunek, na którym zyskuje poznańska przestrzeń. Od 2023 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu można zgłębiać wiedzę na temat miejskiego ogrodnictwa. Podyplomowe studia mają charakter interdyscyplinarny, a zajęcia prowadzone są zarówno przez wykładowców uniwersyteckich, jak i praktyków związanych z zielenią miejską, przestrzenią publiczną i integracją społeczną.
W ramach tego kierunki studenci zdobywają wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju przestrzeni w miastach, a także aspektów prawnych, ekonomicznych i społecznych środowiska miejskiego. Zgłębiają temat zielono-błękitnej infrastruktury, gleboznawstwa i podłoży uprawowych. Uczą się sztuki projektowania ogrodów, małej architektury ogrodowej, a także uprawy, pielęgnacji i ochrony roślin ozdobnych, zielarskich i jadalnych oraz grzybów. Więcej o studiach podyplomowych miejskie ogrodnictwo można przeczytać na Poznan.pl oraz stronie internetowej uniwersytetu.
Umiejętności nie związane z miejską przestrzenią, ale na pewno z komfortem poznaniaków, zdobywają z kolei uczestnicy studiów podyplomowych "Prosty język w instytucjach publicznych", realizowanych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. To oferta skierowana do wszystkich tych, którzy piszą i wysyłają do różnych grup odbiorców oficjalne teksty w formie tradycyjnej lub elektronicznej (różnego typu urzędów i instytucji: centralnych, wojewódzkich i miejskich, powiatowych i gminnych, urzędów skarbowych, organów kontrolnych, sądów, prokuratur itp.). Patronat nad kierunkiem objął prezydent Poznania. Więcej na ten temat na stronie Poznan.pl.
AJ
Zobacz również
![Miasto Poznań zapewnia bezpłatny transport do szkół uczniom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodzice, którzy chcą skorzystać z takiej możliwości, muszą jednak złożyć wniosek/ fot. Freepik Zdjęcie przedstawia osobę na wózku inwalidzkim wjeżdząjącą do autobusu.](/mim/wortals/pictures/zdjecie-przedstawia-osobe-na-wozku-inwalidzkim-wjezdzajaca-do-au,pic1,1016,0,433902,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Transport dzieci do szkół
![6 i 7 czerwca odbędzie się w Poznaniu festiwal Zorza Plakat z nazwą Zorza](/mim/wortals/pictures/plakat-z-nazwa-zorza,pic1,1016,0,433896,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Zorza i Podsiadło pojawią się latem nad Maltą
!["Budma" to nie tylko stoiska wystawców, lecz także towarzyszące im konferencje tematyczne/ fot. MTP/fotobueno Na zdjęciu duże maszyny, przyglądają się im ludzie](/mim/wortals/pictures/na-zdjeciu-duze-maszyny-przygladaja-sie-im-ludzie,pic1,1016,0,433907,show2.jpg?_sst=1739288352609)
Ruszyła "Budma" - wyjątkowe targi dla branży budowlanej
![Ograniczenie zostało wprowadzone, by poprawić porządek i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Jeżyc Na zdjęciu jeżycka ulica, widać kamienice, drzewa i parkujące samochody](/mim/wortals/pictures/na-zdjeciu-jezycka-ulica-widac-kamienice-drzewa-i-parkujace-samo,pic1,1016,0,433871,show2.jpg?_sst=1739288352609)