Sołacz - historie domów i ludzi

Drugie wydanie, cieszącego sie ogromnym zainteresowaniem poznaniaków, albumu o Sołaczu, jest już gotowe. Książka po raz pierwszy ukazała się latem 2009 r.
Kolonia willowa założona na początku ubiegłego wieku na Sołaczu miała być peryferyjną enklawą kameralnej, malowniczo urozmaiconej architektury, o sprzyjającym spacerom rozplanowaniu ulic, wypełnioną zielenią. Umieszczenie tu w 1919 roku Wydziału Rolniczo-Leśnego nowo powstającego Uniwersytetu Poznańskiego nadało jej jeszcze dodatkowych cech wyróżniających, określiło przekrój społeczny mieszkańców. Sołacz stał się kolonią inteligencką. Do dziś dzielnica - położona wedle współczesnych relacji stosunkowo blisko Śródmieścia i dobrze z nim skomunikowana - należy do najlepszych, najbardziej pożądanych poznańskich adresów i zachowała swój wyjątkowy charakter. Jej specyfikę Piotr Korduba, autor albumu, stara się uchwycić opisując splecione ze sobą losy poszczególnych, wybranych willi i ich mieszkańców - zazwyczaj znanych w Poznaniu postaci i ich rodzin. Autor przeprowadził dziesiątki rozmów, wysłuchał bardzo wielu wspomnień, wydobył imponujący, przebogaty zbiór archiwaliów - zdjęć rodzinnych, dokumentów, dawnych widoków, wreszcie - pozwalających wnioskować o stylu życia i upodobaniach sołaczan - fotografii wnętrz. Z każdym z przywołanych na kartach książki domów wiąże się barwna opowieść, a wszystkie razem składają się na charakterystyczny portret życia dzielnicy. Urodę dzisiejszego Sołacza prezentują współcześnie wykonane fotografie.
Z tych materiałów powstała książka - album i niemal przewodnik sentymentalny - dla miłośników dzielnicy i dla tych, którzy dopiero zechcą ją odkrywać.
Agata Wawrzaszek
- Piotr Korduba
- "Sołacz. Domy i ludzie" - II wydanie
- Wydawnictwo Miejskie Posnania
- Poznań 2012
Zobacz także
Zobacz również

Jamajskie serce Warszawy

JA TU TYLKO CZYTAM. Król outsiderów

S-O-S
