Skandynawia oczami kobiet. Po raz drugi

Pora na Skandynawię ma przybliżać kulturę krajów północnej Europy przez pryzmat kobiet. Druga edycja festiwalu rozpocznie się pierwszego czerwca.

"Pocałuj mnie" reż. A. Keining. Fot. materiały dystrybutora (Solopan) - grafika artykułu
"Pocałuj mnie" reż. A. Keining. Fot. materiały dystrybutora (Solopan)

Bohaterkami czerwcowej edycji znów będą "dziewczyny, wiedźmy i siostry", czyli kobiety w kulturze krajów północy. - Festiwal to nasza merytoryczna, a zarazem interesująca, niesztampowa odpowiedź na rosnące zainteresowanie Skandynawią w Poznaniu i w Polsce - mówiła przed rozpoczęciem pierwszej, marcowej edycji Sylwia Schab z Katedry Skandynawistyki UAM.

Tym razem organizatorzy zabiorą nas na daleką północ dalekiej północy, czyli na obszar zamieszkany przez Samów (Lapończyków). O życiu i kulturze mieszkańców Laponii - bez wspominania o św. Mikołaju - opowiedzą Anna Nacher i Marek Styczyński, autorzy książki "Vaggi Varri. W tundrze Samów". "Jesteśmy olśnieni obecnością gór, radośnie uwiedzeni spotkaniami z reni­ferami, przepełnieni emocjami, które w domu i tym, co nazywamy zwykłym życiem, tylko się przeczuwa" - piszą autorzy w książce o swojej wyprawie w głąb tundry, która porasta północą część półwyspu Skandynawskiego.

To jednak nie jedyne spotkanie z Samami w czasie festiwalu. Katedra Skandynawistyki przygotowała bezpłatne lekcje języków saamskich. Czynnie posługuje się nimi od kilku do kilkuset osób. Do dziś przetrwało dziewięć języków, jednak za niedługo najpewniej zupełnie znikną. Tak stało się na przykład w przypadku języka akkala. Jego ostatni użytkownik zmarł w 2003 roku. Podczas lekcji będzie można nauczyć się kilku zwrotów w językach saamskich.

"Pora na Skandynawię" to również, a nawet przede wszystkim pokazy filmowe. I tu kobiet będzie zdecydowanie więcej. Dwa prezentowane trzeciego czerwca filmy dokumentalne dotykają problemów osób nieheteroseksualnych. Bohaterki "Hello. My name is lesbian" szczerze opowiadają o swoim życiu - miłości, samotności i relacjach ze środowiskiem, w którym funkcjonują. Natomiast "Nobody passes perfectly" pokazuje życie osób transseksualnych, decydujących się na korektę płci biologicznej.

Również w prezentowanych filmach fabularnych autorzy poruszają kwestię kobiecej seksualności, która nie zawsze skierowana jest ku płci przeciwnej. Zainteresowanie filmowców tym tematem pokazuje chociażby Złota Palma w Cannes sprzed kilku dni dla "Życia Adeli" - filmu o miłości między dwiema nastolatkami. Wróćmy jednak na północ. Wśród prezentowanych podczas festiwalu filmów znalazł się m.in. "Pocałuj mnie" - dramat obyczajowy z dwiema trzydziestolatkami w rolach głównych. To klasyczna fabuła spod znaku "chciałabym, ale boję się". Wyzwolona Frida otwarcie mówi o swoim homoseksualizmie, spięta Mia natomiast za chwilę ma wyjść za mąż. Dziewczyny poznają się na wieczorze zaręczynowym swoich rodziców. Film niedawno wszedł do polskich kin. Matkę Fridy gra znana szwedzka aktorka Lena Endre.

Podczas przeglądu kina skandynawskiego nie mogło zabraknąć porządnego thrillera. Bohaterką "Babycall" jest Anna, samotnie wychowująca ośmioletniego syna. W tę rolę wciela się znana ze szwedzkiej wersji trylogii Millenium Noomi Rapace. Anna zostaje objęta programem ochrony ofiar i wprowadza się do nowego domu, uciekając przez brutalnym mężem. W nowym miejscu wciąż odczuwa niepokój.

Oprócz filmów dokumentalnych i fabularnych, podczas Pory na Skandynawię organizatorzy zaprezentują też obrazy dla dzieci i młodzieży oraz fińskie filmy krótkometrażowe. Wszystkie seanse odbędą się w Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek.

Czerwcową edycję festiwalu zakończy całodzienny piknik nad jeziorem Malta. Motywem przewodnim będzie Szwecja - w programie m.in. spektakl o starszym panie Pettsonie i jego kocie Findusie - bohaterach książek dla dzieci. W ramach pikniku będzie można również zwiedzić obóz Wikingów.

Natalia Grudzień

  • festiwal Pora na Skandynawię: Dziewczyny, wiedźmy, siostry... Kobiety w kulturze Skandynawii
  • odsłona II: 1-9.06
  • wstęp wolny z wyjątkiem: seansów filmowych w Nowym Kinie Pałacowym (bilet na pojedynczy pokaz: filmy dla dzieci: 1 zł; pozostałe filmy: 5 zł)
  • warsztatów artystycznych, Sztukolada (cena: 20 zł), zapisy: sztukolada@sztukolada.pl
  • zapisy na lekcje języków saamskich: rwojtowi@amu.edu.pl
  • Piknik "Szwecja do Poznania", Malta Trybuny, 9.06, g. 11-19.30