Przemysłowiec, fabrykant, dziś powiedzielibyśmy biznesmen - to pierwsze skojarzenia z Hipolitem Cegielskim. To jednak tylko część jego bogatego, choć krótkiego życia. Jako człowiek wszechstronny odnosił sukcesy w wielu dziedzinach i łączył zainteresowanie naukami humanistycznymi z dobrą organizacją i twardymi regułami ekonomii. Takiego Cegielskiego przedstawia film "Poezja i maszyny. Hipolit Cegielski 1813-1868" w reżyserii Jacka Kubiaka. Film został wyprodukowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, a wsparcia udzielili: Wielkopolska Spółka Gazownictwa, Bank Gospodarstwa Krajowego, TVP Historia, Muzeum Narodowe w Poznaniu, H. Cegielski - Poznań S.A. - To nasza pierwsza produkcja filmowa - mówiła dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Katarzyna Kamińska. - Było to możliwe dzięki pasji Jacka Kubiaka i pomocy Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Film jest uzupełnieniem naszych publikacji książkowych o Cegielskim.
Prawie czterdziestominutowy film składa się z trzech trzynastominutowych odcinków ukazujących kolejne etapy życia Cegielskiego. O wybitnym poznaniaku opowiadają m.in. historycy: prof. Lech Trzeciakowski i prof. Przemysław Matusik. Kreślą nie tylko sylwetkę Hipolita, ale również przybliżają ówczesne tło polityczno-społeczne. Poznajemy więc Cegielskiego filologa i filozofa, nauczyciela, który w chwili próby odmawia wykonania polecenia władz pruskich, za co płaci utratą pracy. Jest to jednocześnie początek Cegielskiego przedsiębiorcy, który swoje nowe zajęcie realizuje z taką samą konsekwencją i profesjonalizmem jak poprzednią działalność. Sposób prowadzenia firmy był na wskroś nowoczesny, a produkty oparte na najwyższej technologii. Cegielski nie poprzestaje tylko na prowadzeniu interesu, staje się także dziennikarzem i wydawcą. Przy wszystkich swoich talentach Cegielski zawsze potrafił zachować klasę i dobre maniery. Dokumentalne fragmenty filmu przeplatane są scenami fabularnymi w wykonaniu aktorów Teatru Wolandejskiego, a narratorem jest aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Michał Grudziński.
Po zakończeniu projekcji zebrani w Sali Ratusza widzowie nagrodzili film długimi brawami. Na widowni obecna była m.in. prawnuczka Hipolita Cegielskiego Zofia Cegielska-Doerffer. Film będzie emitowany w TVP Historia, trafi także do szkół. - Film jest wspaniały - podsumował entuzjastycznie Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego i przypomniał, że rok 2013 został ustanowiony uchwałą Sejmu rokiem Hipolita Cegielskiego - mija 200 lat od jego urodzin. Film wpisuje się w obchody rocznicowe i popularyzuje wiedzę o Cegielskim. Reżysera Jacka Kubiaka odznaczono medalem i statuetką Hipolita, przyznawaną przez Towarzystwo.
Po projekcji długo jeszcze toczyły się ożywione rozmowy, podczas których dzielono się swoimi wrażeniami.
Mateusz Malinowski
Zobacz również

Jamajskie serce Warszawy

JA TU TYLKO CZYTAM. Król outsiderów

S-O-S
