Pociąg do Nowego Orleanu

Przejazd zabytkowych samochodów, Mała Akademia Jazzu dla najmłodszych, a przede wszystkim wielogodzinny koncert na Starym Rynku - to główne punkty programu tegorocznej edycji Poznań Old Jazz Festival.

Szóstma mężczyzn jest ubrana w biał koszule, granatowe połyskujące kamizelki i czarne spodnie. Wszyscy mają na głowach małe, słomkowe kapelusiki. Uśmiechają się, trzymając instrumenty takie jak: banjo, wiolonczela czy różne instrumenty dęte. - grafika artykułu
The Dixie Company, fot. materiały prasowe

Pewnie długo można by dyskutować czy Poznań jest, jak chcą niektórzy, miastem jazzu, skoro z kalendarza znikają ważne festiwale i imprezy. Rozmowa to jednak na inną okoliczność. Faktem jest bowiem, że świetnie czuje się tu ta najstarsza, najbardziej klasyczna forma jazzowego muzykowania. Jak co roku latem, powraca do nas - tym razem w ostatni dzień sierpnia - już po raz szesnasty Poznań Old Jazz Festival. Przypomnijmy, że w przeszłości występowali tu m.in. legendarny klarnecista Mr Acker Bilk oraz angielski trębacz Kenny Ball. 

Goście

Tym razem wielbiciele tradycyjnego jazzowego muzykowania spotykają się pod hasłem Pociąg do Nowego Orleanu - stacja Dworzec letni. Nowa będzie lokalizacja wydarzenia. W tym roku, dzięki życzliwości władz Poznania i Estrady Poznańskiej, najważniejsza część imprezy, czyli koncerty oraz inne wydarzenia odbędą się na terenie Pasażu kultury, mieszczącego się w centrum Starego Rynku, pomiędzy Arsenałem a Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Muzycznymi bohaterami wieczoru będą zespoły: Big Five z Niemiec, J.J. Jazzmen z Czech oraz krajowi wykonawcy: The Dixie Fellows, RB Dixie Five, Happy Jazz Band, Patrycja Kubale i gospodarze - Dixie Company.

Ze świata

Inspiracją dla berlińskich artystów z Big Five są gorące brzmienia jazzu z Harlemu i Chicago z lat 30. i 40. XX wieku, The Big Five ugruntowali swoją pozycję jako najbardziej autentyczny berliński zespół z ery swingu. Łącząc porywającą sekcję rytmiczną i dynamiczne aranżacje ten międzynarodowy zespół głęboko zanurza się w mniej znany repertuar Złotej Ery Swingu, kładąc także nacisk na oryginalne kompozycje. Czeski J.J. Jazzmen swą nazwę bierze od inicjałów nieżyjącego już założyciela i lidera Jana Jiruchy. Zespół ma w biografii ważny program odwołujący się do legendarnego "Satchmo" zatytułowany Remembrance of Louis Armstrong. Artyści pozostają wierni orleańskiej tradycji, a istotny wpływ na brzmienie grupy ma wyrazisty głos i jazzowe wyczucie obecnej wokalistki Barbory ​​Vágnerovej. Aktualny program formacji - Famous jazz duets  -  inspirowany jest współpracą Elli Fitzgerald z Louisem Armstrongiem oraz Lady Gagi z Tonym Bennettem.

Z kraju

Ciekawy reperatur prezentuje formacja The Dixie Fellows. Tworzą ją muzycy jazzowi ze środowiska Klubu Politechniki Warszawskiej "Stodoła". Grupa działa od siedemnastu lat. Klasyczne tematy dixielandowe, nowoorleańskie, znajdują w ich twórczości dopełnienie w postaci polskich szlagierów z okresu międzywojennego i PRL-u. Tarnowski RB Dixie Five działa od dekady. Wykonuje muzykę w stylu typowym dla Nowego Orleanu i jego ulicznych parad. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła muzyka wykonywana przez muzyków, których kariery muzyczne miały początki w Nowym Orleanie: Louisa Armstronga, Kida Ory, Joe "King" Olivera.

Z Poznania

Poznańską scenę muzyczną reprezentuje Happy Jazz Band, założony w 2015 roku. Składa się z absolwentów tutejszej Akademii Muzycznej, których pasją jest gra w stylu swing i old jazz. Repertuar? Od utworów Louisa Armstronga po Franka Sinatrę, a także polskie kompozycje, w tym twórczość Andrzeja Zauchy.  

I wreszcie gospodarze, a może i najbardziej oczekiwana grupa: oczywiście również poznańska formacja Dixie Company pod wodzą dyrektora artystycznego festiwalu - Piotra Soroki. Od ponad trzech dekad  uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski i niemal całej Europy, a także Stanów Zjednoczonych. W dyskografii mają sześć płyt, w tym krążki z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. W maju 2022 roku zagrali na jubileuszowym 50 Internationales Dixieland Festival Dresden, jako jedyni reprezentanci Polski pośród 40 formacji z 11 krajów. Wraz z nimi wystąpi również młoda, debiutująca wokalistka Patrycja Kubale. Pojawi się też Swing Craze - poznańska grupa entuzjastów i propagatorów tańców swingowych.

Program:

  • g. 11 - 11.45 - przejazd zabytkowych samochodów, wraz z wykonawcami, na trasie Stary Rynek - Dworzec Letni - Stary Rynek
  • g. 12 - 13 - przejazd muzykujących zespołów wraz z pasażerami zabytkowym składem kolejowym na trasie Dworzec Letni - Swarzędz - Dworzec Letni
  • g. 13 - 13.45 - powrót zabytkowych pojazdów na Stary Rynek
  • g. 14 - 14.30 - Parada jazzowa na Rynku
  • g. 14.30 - 15.30 - Mała Akademia Jazzu
  • g. 16 - 22 - Koncert galowy
  • W kasie Kina Muza przy ulicy Święty Marcin (w g. 14 do 20) można odbierać zaproszenia festiwalowe będące jednocześnie biletami na przejazd Pociągiem do Nowego Orleanu. Bilety dostępne będą aż do wyczerpania. Ilość miejsc w Pociągu Retro ograniczona.

Tomasz Janas

  • Poznań Old Jazz Festival
  • 31.08
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024