Nowe "opisanie się"
Marcin Baran (ur. 1963 r.) to absolwent filologii polskiej, poeta, redaktor, dziennikarz, eseista, dyrektor programowy festiwali literackich. Zadebiutował w 1985 r. jako autor wierszy opublikowanych w czasopiśmie "NaGłos". Kojarzony jest przede wszystkim z jego wkładem w stworzenie powstałego w dwa lata później czasopisma "Brulion", które stanowiło forum dla młodego pokolenia poetów. Jeden ze współautorskich utworów Barana (napisany razem z Marcinem Świetlickim i Marcinem Sendeckim), zatytułowany Wiersz wspólny, stał się manifestem reprezentującym związane z kwartalnikiem środowisko. Z czasem magazyn urósł do rangi jednego z najważniejszych czasopism literacko-kulturalnych w Polsce. Baran opublikował dotąd kilkanaście książek poetyckich, w tym wydany z okazji pięćdziesiątych urodzin poety tom Zebrane (2013 r.). Jego Zabiegi miłosne nominowane były do Nagrody Literackiej Nike (1997 r.), a w 2013 Niemal całkowita utrata płynności otrzymała Nagrodę Poetycką Silesius dla najlepszej książki poetyckiej roku. W 2021 r. zdobył Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Darń - wydana w serii Biblioteka Poezji Współczesnej Wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu - liczy ponad sześćdziesiąt utworów. Powołany w tomie do życia "człowiek zewnętrzny" obserwuje i kontestuje zarówno to, co zmysłowe, jak i to, co ponadzmysłowe. Do najważniejszych dla poety tematów, obecnych nie tylko w tej książce, ale w całej jego twórczości, należy temat śmierci oraz tajemnica upływu czasu. Już w Gnijącej wisience czytamy:
"Przeszłość jest niejasna, przyszłość
przejaskrawiona, a przeważa poczucie
przemijania".
"Bohater liryczny wierszy Marcina Barana to mężczyzna już dojrzały wczytujący się w szyfry przemijania" - pisał na temat poprzedniego tomu Niemal całkowita utrata płynności Jarosław Klejnocki.
Dojrzałość i jej rewers to również istotne dla pisarza zagadnienia, długo postrzeganego właśnie przez pryzmat jego wczesnej działalności twórczej. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" deklarował: "w związku z długą obecnością starych mistrzów, jak Miłosz, Szymborska, Różewicz, którzy pisali lub piszą właściwie do ostatnich dni, my [współtwórcy "Brulionu" - przyp. MK] wciąż bywamy traktowani jako poeci dopiero obiecujący. To kompletnie absurdalne [...]. Być może jest tak również dlatego, że zmieniła się sama poezja. Nie jest już czymś wzniosłym i koturnowym, a czymś zdecydowanie bardziej pop. Po prostu Mick Jagger nigdy nie będzie Beethovenem, i to nie w znaczeniu wagi tworzonej przez niego muzyki, ale oglądu świata. Współczesna polska poezja nigdy nie stroniła od krotochwilności, żartu czy dystansu do samej siebie. Być może stąd to funkcjonowanie w przestrzeni niedojrzałości".
Spotkanie z Marcinem Baranem wokół książki poetyckiej Darń będzie moderowane przez prof. Piotra Śliwińskiego - wybitnego badacza współczesnej literatury, nauczyciela akademickiego i krytyka literackiego.
Mirella Kryś
- Seryjni poeci. Darń: spotkanie autorskie z Marcinem Baranem
- 8.10, g. 19
- Sala pod Zegarem, CK Zamek
- bilety: 7 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024