Kawaleryjski Poznań
Kawalerię, wojsko walczące konno, obecnie możemy zobaczyć głównie podczas różnych uroczystości, gdzie pełni rolę estetyczną i reprezentacyjną. Jej funkcja militarna, kiedyś wiodąca, została zastąpiona przez wojska pancerne i powietrzne. Nadal jednak budzi zainteresowanie i fascynację i dla takich właśnie fascynatów powstała książka Kawaleryjski Poznań, opisująca obraz miejskiego garnizonu w czasie międzywojnia.
Autor w swojej książce opisuje relacje pomiędzy garnizonem a mieszkańcami miasta, przygląda się codzienności żołnierzy stacjonujących w Poznaniu, w tym szczegółom ich szkolenia. Opowiada m.in. o tym, czym służba w Poznaniu była dla szeregowych z Kresów Wschodnich, a czym dla żołnierzy innego pochodzenia.
Płk Juliusz S. Tym to profesor Akademii Sztuki Wojennej, ceniony autor publikacji o wojsku i historii wojska, zwłaszcza dotyczących polskiej kawalerii i broni pancernej w okresie międzywojnia. Współtwórca reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
Na spotkanie zaprasza Wydawnictwo Miejskie Posnania, Osiedle Cavallia i Stowarzyszenie Porozumienie dla Twierdzy Poznań.
oprac. red.
- spotkanie z Juliuszem S. Tymem wokół książki Kawaleryjski Poznań
- prowadzenie: Szymon Mazur
- 25.01, g. 17
- Koszary Kultury, ul. Matejki 62, Poznań / teren zabytkowych stajni
- wstęp wolny