Poznań ma Równościowy Plan Działania
- Poznań jest miejscem, w którym każda osoba powinna czuć się bezpieczna, akceptowana i szanowana - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Chcemy tworzyć społeczność ludzi życzliwych, wrażliwych na potrzeby innych. Wprowadzenie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym było pierwszym krokiem. Teraz przyszedł czas na Równościowy Plan Działania i konkrety.
Jacek Jaśkowiak w 2021 r. podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To właśnie jej efektem jest Równościowy Plan Działania, do którego stworzenia Miasto zostało zobowiązane.
Równościowy Plan Działania zakłada bardzo sprecyzowane cele. To przede wszystkim wypromowanie równego udziału kobiet i mężczyzn w życiu publicznym Miasta, a także wsparcie w godzeniu życia prywatnego i zawodowego mieszkańców i mieszkanek Poznania. Zawarte w planie propozycje mają też zapobiegać wszelkim formom stosowania przemocy ze względu na płeć, pomóc w budowaniu otwartego społeczeństwa i uwzględniać różne potrzeby kobiet i mężczyzn w wielu obszarach życia.
Jak powstawał dokument?
Prace nad dokumentem trwały od 2022 r. i składały się z kilku etapów. Na każdym z nich Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP współpracował z Zespołem ds. Polityki Równości i Różnorodności powołanym przez prezydenta Poznania.
Pierwszym etapem było powołanie roboczego zespołu składającego się z przedstawicieli wydziałów urzędu miasta. Dzięki temu opracowano propozycje zadań do realizacji. Wzięto przy tym pod uwagę wiele dokumentów, diagnozy społeczne, a także informacje otrzymane od organizacji pozarządowych, które działają na rzecz równości. Przeprowadzono także - wspólnie z Oddziałem Komunikacji Społecznej Gabinetu Prezydenta - konsultacje społeczne. Opinie, uwagi i wnioski zbierał Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, można było też wypowiedzieć się podczas spotkań dla mieszkanek i mieszkańców Poznania, przeprowadzonych w listopadzie 2023 r.
- Bardzo się cieszę z przyjęcia Równościowego Planu Działania - mówi Marta Mazurek, radna miejska, która koordynowała przyjęcie Europejskiej Karty Równości w Poznaniu i innych polskich samorządach. - Zapowiada on rzeczywiste wdrożenie konkretnych rozwiązań wynikających z przyjęcia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym i daje pewność realizacji ważnych działań z punktu widzenia wyrównywania szans kobiet i mężczyzn oraz dążenia do zapewniania równości płci przez nasz samorząd. Stanowi także gwarancję tego, że już realizowane dobre programy i projekty nie zostaną zarzucone.
Jest plan - i co dalej?
Poznań będzie realizował Równościowy Plan Działania we współpracy z innymi instytucjami - na przykład z administracją samorządową i rządową, z przedsiębiorcami, mediami, organizacjami pozarządowymi i uczelniami wyższymi. Bezpośrednim koordynatorem działań pozostanie Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.
- Nowoczesne miasto to takie, które kieruje się rozwiązaniami dla swoich mieszkanek i mieszkańców niedeterminowanymi przez stereotypy - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Założenie, że są w naszym życiu typowo kobiece lub typowo męskie zadania, aktywności lub obowiązki jest z gruntu błędne. Miasto ma przywilej tworzenia rozwiązań, których oddziaływanie ma wzmacniać i promować równy udział kobiet i mężczyzn w życiu publicznym, rodzinnym, zawodowym i społecznym. Po to powstał Równościowy Plan Działania, by promować różnorodność, jednocześnie szanując odmienne potrzeby kobiet i mężczyzn w rozmaitych obszarach życia.
Równościowy Plan Działania zakłada już teraz szereg konkretnych zadań i projektów realizowanych przez Miasto. To inicjatywy z zakresu polityki społecznej, zdrowia i profilaktyki, kultury, oświaty, działalności gospodarczej i sportu.
- Demokratyczne społeczeństwo nie może już dłużej ignorować umiejętności, wiedzy, doświadczenia i kreatywności kobiet - takie są założenia Europejskiej Karty Równości i ja z nimi ogromnie zgadzam - mówi Paulina Kirschke, przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej. - Dziś niezwykle mocno potrzebujemy głosu i obecności kobiet w przestrzeni publicznej i w każdym miejscu, gdzie podejmuje się ważne dla naszych społeczności decyzji. Równościowy Plan Działania ma nas do tego doprowadzić, dać narzędzia potrzebne do tego, abyśmy działali na równych zasadach i przede wszystkim wspólnie.
W planie można także znaleźć działania wprost adresowane do mężczyzn spełniających się w roli ojców - tak, by wzmacniać ich równą rolę w procesie wychowania dziecka. Są też propozycje, które sprzyjają kobietom na rynku pracy, ułatwiają im działalność publiczną i łączenie potrzeb osobistych z zawodowymi.
Plan obejmuje również propozycje wzmacniające poczucie bezpieczeństwa osób przebywających i mieszkających w Poznaniu. To np. kampanie społeczne, które mają pomóc w zapobieganiu wszelkim formom stosowania przemocy ze względu na płeć. Innym przykładem może być zapewnienie dostępu do usług psychologów i prawników osobom, które są na przemoc narażone.
Ważnym narzędziem budowania postaw równości pozostanie język oparty na inkluzywności, a także działania edukacyjne. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo ważne - by dzieci wychowywały się w poczuciu wolności wyborów, w zgodzie ze swoimi potrzebami, aspiracjami i predyspozycjami. Stąd np. pomysł na warsztaty w szkołach, na których dzieci dowiedzą się, że żadne zawody i prace nie są ściśle zarezerwowane dla mężczyzn ani dla kobiet.
Wizja nowoczesnej szkoły musi opierać się na działaniach antydyskryminacyjnych, stąd miasto planuje również wzbogacenie bibliotek o literaturę uczącą szacunku. Specjalny budżet ma zostać przeznaczony na realizację pomysłów samych uczennic i uczniów - ich działań, które będa służyły budowaniu otwartości i wzmacniały bezpieczeństwo.
AW