Poznań gotowy do akcji świadczeniowej 2019

Nowością w tym roku będzie możliwość wnioskowania o świadczenie wychowawcze (500+) na każde dziecko do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.
Świadczenia rodzinne, alimentacyjne i wychowawcze (500+) przyznawane są czasowo. Aby otrzymać świadczenia w kolejnym roku, trzeba złożyć nowy wniosek. Można to zrobić już w lipcu - ale tylko pod warunkiem, że złoży się go za pomocą kanałów elektronicznych (np. bankowość elektroniczna, portal empatia, portal e-puap). W wersji papierowej wnioski będzie można składać dopiero od 1 sierpnia.
- Złożenie dokumentu elektronicznie nie jest skomplikowane, a pozwala oszczędzić czas - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Dzięki temu w Poznaniu od lat składanie wniosków i wypłata świadczeń przebiega sprawnie i bezproblemowo. Wierzę, że w tym roku też tak będzie. Jeśli ktoś jednak naprawdę musi przyjść osobiście, zachęcam do rejestrowania się i umawiania przez internet.
Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenie "Dobry Start" będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada. Uwaga: po tym terminie wniosek o "Dobry start" nie będzie podlegał rozpatrzeniu. W przypadku świadczeń alimentacyjnych termin upływa miesiąc wcześniej, a więc 31 października.
W przypadku świadczenia 500+ wniosek będzie można składać również od 1 lipca. Termin ten dotyczy zarówno rodziców i opiekunów dzieci, które wcześniej nie były objęte programem, jak i dzieci, które mają ustalone prawo do świadczenia do 30 września.
-Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać spłatę świadczenia od lipca, wniosek trzeba złożyć do końca września - mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ. - Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania od lipca.
W okresie od lipca do listopada PCŚ spodziewa się złożenia ok. 100 tysięcy wniosków o przyznanie świadczeń. Zaliczają się do tego: świadczenia wychowawcze (tzw. 500+) - 50 tys., świadczenie ,,Dobry start'' (tzw. 300+) - 40 tys., świadczenia rodzinne - 10 tys., świadczenia alimentacyjne - 3 tys. oraz stypendia szkolne - 2 tys.
Do obsługi tak dużej liczby osób miasto uruchomi w sierpniu aż 4 punkty. By oddać dokumenty osobiście, należy udać się do siedziby Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub przy ul. Małachowskiego 10. Można też to zrobić w salach obsługi Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta i 28 Czerwca 56. (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych oraz Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa).
By uniknąć kolejek, najlepiej wcześniej ustalić termin wizyty. Rezerwacji można dokonać telefonicznie (61 646 33 44) lub przez internet (www.pcs-poznan.pl).
Godziny pracy Działu Obsługi Klienta PCŚ dostosowane będą do potrzeb mieszkańców. PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz Małachowskiego 10 w dniach od 1 do 31 sierpnia 2019 r. pracować będzie od 7:30 do godz. 18:00. Ponadto wnioski będzie można składać we wszystkie soboty sierpnia od 9.00 do 14.00.
PCŚ/AW
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Urząd miasta otwarty 2 maja

Poznańska Nagroda Literacka - znamy laureata
