Niektóre rury w centrum miasta mają ponad 100 lat, konieczna jest wymiana

Zakończyła się naprawa ważnego odcinka rurociągu, dzięki któremu woda trafia do centrum miasta. Prace prowadzone były na ul. Kazimierza Wielkiego, a więc w sercu Poznania, lecz udało się przeprowadzić je bez wycinki drzew, minimalizując potencjalne utrudnienia. 

Zdjęcie przedstawia ulicę, po której jeżdzą samochody, sygnalizację świetlną oraz szpaler drzew. - grafika artykułu
Zakończyła się naprawa ważnego odcinka rurociągu, dzięki któremu woda trafia do centrum miasta. Prace udało się przeprowadzić bez wycinki drzew, minimalizując potencjalne utrudnienia

Renowacji poddany był odcinek o średnicy pół metra i długości 560 metrów, przechodzący pod ulicami Kazimierza Wielkiego i Garbary. Modernizacja była konieczna, bowiem wspomniany fragment powstał na początku XX w. 

Podczas robót wykorzystano bezwykopową metodę reliningu - do środka naprawianej rury wciągnięto drugą, polietylenową o mniejszym przekroju. 

Dzięki temu  udało się zminimalizować utrudnienia - uniknąć dużych korków czy wręcz paraliżu komunikacyjnego w gorącym przedświątecznym okresie. Zamiast ogromnego wykopu, który wiązałby się z zamknięciem jednego z kluczowych węzłów drogowych, wykonano dwa niezbędne doły, co doprowadziło do zamknięcia tylko fragmentu jednego pasa jezdni. 

W ten sposób oszczędzono infrastrukturę drogową oraz uratowano przed wycinką 14 drzew, które rosną dokładnie na linii rurociągu.

Prace rozpoczęły się w październiku i trwały do końca stycznia. Na zlecenie Aquanetu realizowała je firma Terlan. Aby zminimalizować utrudnienia, ekipa robotnicza pracowała także w weekendy.

Ponad stuletnie rury wymagają "liftingu"

Prace na ul. Kazimierza Wielkiego to fragment szerszego projektu modernizacji.

Renowacji poddana została magistrala wodociągowa, która biegnie od Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Wiśniowej i jest kluczowa dla zasilenia w wodę centrum Poznania.  

Końca dobiegają prace prowadzone wzdłuż ul. Droga Dębińska - od ul. Piastowskiej do ul. Hetmańskiej. Niebawem rozpocznie się kolejny etap robót - na odcinku od ul. Hetmańskiej do ul. Królowej Jadwigi. Tu również modernizacja jest konieczna - na różnych fragmentach rurociągi mają od kilkudziesięciu do przeszło stu lat.

- Stosując technologie bezwykopowe zapewniamy sprawną pracę rurociągu przez kolejne dekady, a same roboty pozwalają ograniczyć zarówno uciążliwości dla mieszkańców, jak i ingerencję w środowisko -  mówi Jakub Wiernicki, dyrektor ds. realizacji i rozwoju z firmy Terlan. 

AJ