Miasto dba o drzewa - te młode i te stare

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Poznań dba jednak o zieleń nie tylko od święta. Właśnie trwają jesienne nasadzenia. Kontynuowane są prace pielęgnacyjne związane z programem ratowania starych, cennych drzew. W mieście przybywa też pomników przyrody.

Zdjęcie parku w jesiennej scenerii. Widac na nim alejki spacerowe i drzewa. - grafika artykułu
Ponad 170 drzew przybędzie do końca listopada w poznańskich parkach i na skwerach z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej - spore nasadzenia zaplanowano także w parku A. Wodziczki.

Drzewa są nie tylko źródłem tlenu. To także naturalne filtratory powietrza, które chronią glebę przed erozją, stabilizują klimat i stanowią ostoję dla wielu gatunków zwierząt. To bardzo ważne, zwłaszcza w dobie postępujących zmian klimatu. Dlatego w Poznaniu drzew przybywa.

Jesienne nasadzenia

Jesień to dobry czas w roku do sadzenia zieleni przy ulicach, w lasach, parkach i na cmentarzach. Okres wegetacyjny ma się wówczas ku końcowi i rośliny lepiej znoszą "przeprowadzkę" na miejskie tereny zieleni. 

Zarząd Dróg Miejskich planuje posadzić do końca roku 165 drzew, głównie w śródmieściu, m.in. przy ul. Kochanowskiego, Kasprzaka czy Górna Wilda. Ponad 170 drzew przybędzie do końca listopada w poznańskich parkach i na skwerach z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej - najwięcej na Cytadeli i w parku A. Wodziczki. 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że doskonałym miejscem do spacerów wśród zieleni są także miejskie cmentarze. W okresie jesiennym na poznańskich nekropoliach na Junikowie i Miłostowie posadzonych zostanie 95 drzew. 

Regularne nasadzenia prowadzi Zakład Lasów Poznańskich. W najbliższym czasie na terenie lasów komunalnych posadzonych zostanie aż 11 tysięcy sadzonek drzew leśnych.

Dbamy o stare drzewa

Miasto Poznań dba także o znajdujący się na terenie stolicy Wielkopolski starodrzew. Wykonywane są zabiegi pielęgnacyjne (np. cięcia sanitarne i korygujące kształt korony, zdejmowanie jemioły), a także specjalistyczne badania. Minimalizuje to ewentualne zagrożenia oraz pozwala zachować wielopokoleniową strukturę miejskiego drzewostanu. 

Inspektorzy ZZM, którzy są odpowiedzialni za konkretne rejony Poznania, na bieżąco dokonują przeglądów drzewostanów i zlecają odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Inwentaryzacje zlecane są systematycznie także wykwalifikowanym specjalistom.

W ciągu ostatnich pięciu lat projektem objęto blisko 2 tysiące drzew. Jeśli chodzi o działania tegoroczne, do końca listopada aż 226 roślin zostanie poddanych zabiegom mających na celu zachowanie ich w dobrej kondycji. 

Szczególną ochroną są objęte także drzewa, będące pomnikami przyrody. Na terenie Poznania znajduje się ich ponad 50, w tym 10 alei, 7 grup oraz 36 pojedynczych drzew. Część z nich można obejrzeć na stronie: http://spacery.panoramicart.pl/um_poznan/.

Kompleksowym zbiorem wiedzy o tym, jak dbać o zieleń w naszym mieście, są  standardy ochrony drzew, podpisane zarządzeniem prezydenta w 2022 r. To zbiór wytycznych, procedur i technik stosowanych w pracach z drzewami, a także zasady oceny stanu ich zdrowia oraz sposoby skutecznej ochrony.

AJ