"Kino bez barier" - seanse dla wszystkich

W Centrum Kultury Zamek odbędzie się festiwal "Kino bez barier". Od 26 lutego do 1 marca widzowie będą mogli obejrzeć 13 filmów wyświetlanych z napisami dla osób niesłyszących, audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Seansom towarzyszyć będą spotkania z gośćmi i prelekcje.

Grupa ludzi siedzi w ciemnej sali, zwróceni w stronę dużego ekranu. Na ekranie wyświetla się tekst po polsku: "Witamy na pokazie Kina bez barier". Sala wygląda na kinową lub prezentacyjną, z wzorzystą ścianą i oświetleniem sufitowym. - grafika artykułu
Kino bez barier

Podczas tegorocznej edycji "Kina bez barier" organizatorzy czerpali inspiracje z trzech obszarów geograficznych. W ramach bloku poświęconego kinematografii azjatyckiej pokazane zostaną klasyczne animacje studia Ghibli: "Spirited Away. W krainie bogów" oraz "Mój sąsiad Totoro". Ameryka to przede wszystkim przedpremierowe pokazy filmów "Apetyt na więcej. La Cocina"oraz"Znajomy dotyk". Selekcja europejska koncentruje się na historiach o dorastaniu - od dziecięcych zabaw Oskara i Patki, przez szkolne przygody Ady Niezgódki ("Kleks i wynalazek Filipa Golarza"), po doświadczenia zawodowe Angeli z Rumunii ("Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata").

Przegląd otworzy węgiersko-słowacki dramat "Wytłumaczenie wszystkiego", którego bohater przygotowuje się do matury, zmagając się jednocześnie z uczuciami do swojej najlepszej przyjaciółki. W środowy wieczór widzowie obejrzą także polski film "Kobieta z...", opowiadający historię osoby transpłciowej, oraz kultową animację "Spirited Away".

W kolejnych dniach na ekranie pojawią się m.in. łotewska animacja "Flow", amerykański musical "Emilia Pérez"oraz familijna produkcja "Królestwo Kensuke". W sobotę na najmłodszych czeka przygodowy film "Oskar, Patka i Złoto Bałtyku", a całe wydarzenie zamknie dokumentalna animacja "Pelikan Blue" o grupie młodych Węgrów fałszujących bilety kolejowe w latach 90.

Wszystkie seanse wyświetlane są z myślą o widzach z niepełnosprawnościami - filmy posiadają audiodeskrypcję, napisy oraz tłumaczenie na polski język migowy. Bilety na pojedynczy pokaz kosztują 10 zł, a przy zakupie co najmniej trzech wejściówek cena spada do 8 zł za seans.

Rezerwacje przyjmuje Julia Wróblewska - można się z nią skontaktować telefonicznie (SMS: 607 609 320) lub mailowo: bow@ckzamek.pl.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie organizatora.

HO