Uczniowie uczcili rocznicę koronacji swojego patrona

Uroczysta akademia, otwarcie Kącika Patrona oraz wspólne sadzenie dębu w parku Drwęskich - w ten sposób uczniowie Szkoły Podstawowej nr 42 przy ul. Różanej uczcili rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego. A to nie wszystko - jubileuszowe wydarzenia związane z pierwszym królem Polski odbywać się tam będą przez cały rok. 

Zdjęcie przedstawia przemawiającego do mikrofonu wiceprezydenta. W tle na scenie widać uczniów. - grafika artykułu
Uczniowie uczcili rocznicę koronacji swojego patrona

Szkoła Podstawowa nr 42, będące częścią Zespołu Szkół nr 5, nosi imię Bolesława Chrobrego. Patron ten towarzyszy tej placówce od 1966 r., a więc tysiącletniej rocznicy chrztu Polski. Nic więc dziwnego, że przypadający w tym roku wyjątkowy jubileusz - tysiąclecia koronacji pierwszego króla naszego kraju - uczniowie i nauczyciele postanowili uczcić w wyjątkowy sposób.

- Mamy wiele powodów do świętowania. Obchodzimy tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego, ale w tym samym roku - 1025 - był koronowany jego syn Mieszko II. Do tego dochodzi 500. rocznica hołdu pruskiego, która trochę zginęła w cieniu tych bardzo okrągłych jubileuszy, a także 111. rocznicę powstania naszej szkoły. Może to nie okrągła, ale na pewno zapadająca w pamięć rocznica - wyliczał podczas uroczystości Dobiesław Figuła, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 oraz nauczyciel historii.

W środę, 16 kwietnia, w szkolnej auli odbyła się uroczysta akademia. Dzieci przybliżyły przekazy historyczne na temat swojego patrona oraz zaprezentowały filmy przygotowane w ramach programu "1000-lecie królestwa polskiego", realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nagrodzono również zwycięzców konkursu plastycznego, a szkolny chór odśpiewał pieśń Gaude Mater Polonia.

- Dziękuję uczniom i nauczycielom za wpisanie się w uroczyste obchody tysiąclecia  koronacji Bolesława Chrobrego. To nie tylko patron szkoły i pierwszy król Polski, ale też postać związana z Poznaniem i Wielkopolską, tak jak jego następca Mieszko II. Dlatego ważne jest, aby przypominać mieszkańcom naszego miasta o tej ważnej rocznicy - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Podczas środowych uroczystości nastąpiło oficjalne otwarcie Kącika Patrona Szkoły. Oprócz elementów związanych z pierwszym królem Polski (jego popiersiem czy replikami korony i włóczni św. Maurycego) znalazł się tam fresk, nawiązujący do 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. O tym, jak wygląda malowidło zdecydowały wyniki konkursu.

Zwycięska praca - której autorami są uczeń Wincent Nowak i jego tata Sebastian - przedstawia scenę koronacji Bolesława Chrobrego w otoczeniu dworu i wojów. W tle widać odwołania do najważniejszych miejsc związanych z początkiem polskiej państwowości i ze zjazdem gnieźnieńskim: Gniezna, Poznania, Krakowa, Wrocławia, Kołobrzegu. Forma fresku nawiązuje do stylistyki średniowiecznej. W prace malarskie zaangażowała się cała rodzina - Wincentowi, oprócz taty, pomagały także jego siostry. 

Na koniec uroczystości uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście udali się do mieszczącego się w sąsiedztwie szkoły parku Drwęskich. Odbyło się tam wspólne sadzenie jubileuszowego dębu. Jak podkreślił obecny na miejscu prof. Paweł Chmielarz z Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku, wybrano gatunek zbliżony do tych, które rosły na ziemiach polskich w czasach piastowskich. Drzewu nadano imię Bolesława Chrobrego.

Środowe uroczystości poprzedzające rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego (która, jak szacują historycy, prawdopodobnie odbyła się 18 kwietnia) to nie jedyne działania uczniów i nauczycieli SP 42, upamiętniające tę ważną postać. Oprócz wspomnianych konkursów i projektów w planach są jeszcze m.in. gra terenowa dla "Śladami Bolesława Chrobrego" na Ostrowie Tumskim, zwiedzanie zabytkowego budynku szkoły z opowieścią o jej patronie w ramach poznańskiej Nocy Muzeów, festyn w klimacie średniowiecznym, koncert jubileuszowy oraz liczne warsztaty, lekcje muzealne, wyjścia i wycieczki do instytucji kultury związane z postacią pierwszego króla Polski. 

AJ