Pokojowa nagroda nobla za upowszechnianie wiedzy na temat zmian klimatu

W ubiegły piątek komitet norweskiego parlamentu przyznał pokojową nagrodę nobla, którą otrzymał były wiceprezydent USA Al Gore oraz Międzyrządowy Zespół Narodów Zjednoczonych do spraw Zmian Klimatu. W uzasadnieniu norweski Komitet Noblowski podał, że nagrodę przyznano "za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".

Tegoroczna pokojowa nagroda nobla ma nam uświadomić, że postępujące zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla całej ludzkości, a zwłaszcza dla krajów najbiedniejszych. Na ociepleniu najbardziej ucierpią kraje południowe, azjatyckie, a zwłaszcza wyspiarskie, którym grozi zalanie.

Al Gore jest jednym z pierwszych światowych polityków, który dostrzegł zagrożenie, związane z ocieplaniem się klimatu Ziemi. Już pod koniec lat 90 zorganizował w amerykańskim Kongresie przesłuchania w tej sprawie. Sprawą zmian klimatu zajmował się też w latach 90., gdy pełnił urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. To on podpisał nie ratyfikowany nigdy przez Kongres protokół z Kyoto, dotyczący ograniczenia emisji tak zwanych gazów cieplarnianych. W tym roku Al Gore został uhonorowany Oskarem za film dokumentalny, który ostrzega przed skutkami globalnego ocieplenia pt."Niewygodna prawda". Al. Gore był także pomysłodawcą i organizatorem koncertów z udziałem największych gwiazd światowej muzyki pn. Live Earth, które odbywały się równolegle na wszystkich kontynentach 7.07.2007r.Każdy koncert poprzedzało wystąpienie Gore'a z apelem o podjęcie przez wszystkich ludzi walki z globalnym ociepleniem.

Międzyrządowy Zespół Narodów Zjednoczonych do spraw Zmian Klimatu (IPCC) jest organizacją naukową, badającą stan wiedzy na temat zmian klimatu i wpływ działalności ludzi na klimat, a także określanie światowych uregulowań w celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. IPCC publikuje co kilka lat raporty, które są podstawą w formowaniu narodowych i międzynarodowych programów klimatycznych i polityki finansowania badań zmian klimatycznych. Jedną z istotnych informacji zawartych w raporcie jest ta, że aby dopuścić do przekroczenia wzrostu średniej temperatury na Ziemi o 2,0-2,4 stopnia, najwyżej do 2050r. należy ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 50-85 proc.

Każdy z nas może mieć swój udział w walce z globalnym ociepleniem m.in. ograniczając ograniczenie zużycia energii w domu np. używając energooszczędnych żarówek, czy wyłączając światło wychodząc z pokoju. Więcej informacji na temat zmian klimatu można przeczytać na stronie http://www.klimatdlaziemi.pl/