Dzień Polskiej Niezapominajki

Niezapominajki to są kwiatki z bajki! Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem. Gdy się płynie łódką, Śmieją się cichutko I szepcą mi skromnie: "Nie zapomnij o mnie".

Dzień Polskiej Niezapominajki - grafika artykułu
Dzień Polskiej Niezapominajki

Tak o niezapominajkach pisała Maria Konopnicka w wierszu "Niezapominajki". 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Warto tego dnia pochylić się nad tymi roślinami kojarzonym z dzieciństwem, beztroskim bieganiem po łące czy kwietnym kącikiem w przydomowym ogródku.  

Od kiedy obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki?

Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował w 2002 roku redaktor Programu I Polskiego Radia, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio - Andrzej Zalewski. Dzień ten ma na celu przypominanie o ochronie i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Ma być zachętą do budowania silnych więzów z najbliższymi i kultywowania szczerych przyjaźni z otaczającymi nas  ludźmi.  Niezapominajka przypomina o szacunku jaki powinniśmy mieć dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", o wartościach ukrytych w lokalnych tradycjach. Niezapominajki mają bardzo bogatą symbolikę. Są uznawane za kwiaty pamięci, lojalności i przyjaźni. Uznawanie są za kwiaty wdzięczności.

Niezapominajki zwane niezabudkami

Niezapominajki zwane też niezabudkami są to rośliny z rodziny ogórecznikowatych, o  charakterystycznych kwiatach o pięciu płatkach w kolorze białym, niebieskim i żółtym, choć zdarzają się również białe i różowe kwiaty. Kwitną od wiosny do jesieni i zwykle osiągają wysokość do 20 cm. Biorąc pod uwagę stosunkowo prostą uprawę niezapominajki znajdziemy w ogródkach, na balkonach, działkach, rabatkach, przy szkołach i kościołach, na skwerach miejskich i przy cmentarzach. Niezabudki radzą sobie całkiem dobrze w doniczkach i mogą być ciekawą ozdobą tarasów i parapetów okiennych.

Dlaczego pszczoły lubią niezapominajki?

Takie kolory jak niebieski, fioletowy czy żółty są szczególnie lubiane przez pszczoły. Kwiaty o tych barwach mają dla pszczół najsłodszy nektar. Dlatego też, niezapominajka jest dla tych miododajnych owadów tak kuszącym miejscem do zdobycia pokarmu, a jej niebieskie płatki i jasnożółty środek, są jak łatwe do zlokalizowania lądowisko.

Co ma wspólnego niezapominajka z "zimną Zośką"?

15 maja to oprócz Dnia Polskiej Niezapominajki data powszechnie znana jako "zimna Zośka". Imieniny Zofii, tuż po tzw. "zimnych ogrodnikach" czyli imieninach: Pankracego (12 maja), Serwacego (13 maja), Bonifacego (14 maja) zwiastują koniec wiosennych przymrozków i dobry czas na sadzenie.
Wszystkim ogrodnikom i miłośnikom przyrody Wydział Klimatu i Środowiska życzy pięknych niezapominajkowych rabatek!