Dwoje aktorów w sportowych strojach na scenie, w takich samych pozach - pochyleni, ze skrzyżowanymi nogami i jedną ręką wyprostowaną ku górze.

Spektakl - Bromance

11.05.2024
19:00
Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, Poznań
Bilety płatne
Bilety
Dostępne online:
Opis

Bromance // M. Przybyła, D. Więcek

Podobno mężczyźni powinni pozostawać oddaleni od siebie fizycznie. Podobno chłopcom i facetom nie wypada trzymać się za ręce.Odradza się im delikatnego przytulania czy głaskania w miejscach publicznych. Zakazuje całowania przy powitaniu. Mężczyźni nie powinni okazywać emocji i pozostawać w bliskich, emocjonalnych i dotykowych kontaktach. Podobno demonstrowanie uczuć przez mężczyzn powinno być relegowane z przestrzeni publicznej i prywatnej. Podobno to nie przystoi. To niemęskie.

Wyobrażenie o spektaklu "Bromance" pojawiło się od zainteresowania dyskursem wokół nowej koncepcji braterstwa. Idei sformułowanej przez Jane Ward i opisywanej w "Not Gay. Sex between Straight White Man".

Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem "prawdziwego mężczyzny" w celu ukazania wielu wariantów męskości. Co za tym idzie przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie i nie wykluczającej postaw odbiegających od wyuczonej normy. Szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność, czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu.

Czy nienacechowany negatywnie bromance w naszym społeczeństwie jest możliwy?

Wiek uczestników: 14+

Koncepcja, reżyseria, choreografia, wykonanie: Michał Przybyła, Dominik Więcek
Muzyka: Przemek Degórski
Opieka dramaturgiczna:  Anna Królica
Realizator światła: Arkadiusz Czapla
Realizator dźwięku: Maciej Frycz
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Premiera: 5 X 2018

materiały: Scena Robocza, zdjęcie: M. Zakrzewski

Zobacz www.scenarobocza.pl

Baner
Dwoje aktorów w sportowych strojach na scenie, w takich samych pozach - pochyleni, ze skrzyżowanymi nogami i jedną ręką wyprostowaną ku górze. Pobierz baner (PNG, 55,61 kB)