"Fizyka dla historii sztuki" wykład populanonaukowy
"Fizyka Warta Poznania" po raz kolejny zaprasza na wykład popularnonaukowy. Tym razem tematem przewodnim jest "Fizyka dla historii sztuki", czyli w jaki sposób techniki pomiarowe, oparte na zjawiskach fizycznych, wspomagają konserwatorów zabytków w ich trudnym dziele weryfikacji autentyczności i renowacji dóbr kultury. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się, co dokładnie kryje się pod takimi pojęciami, jak rentgenografia czy autoradiografia malowideł i jaki związek mają wyniki tych badań z geologią oraz co z tego wynika? Ucestnicy zobaczą również w jaki sposób światło wspomaga konserwatorów obrazów w weryfikacji ich autentyczności oraz jak technika jądrowego rezonansu magnetycznego może pomóc uratować siedemnastowieczny, królewski galeon Vasa.
Wykład wygłosi dr hab. Joanna Kowalczuk, która pracuje na stanowisku adiunkta Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, w Środowiskowym Laboratorium Badań Radiospektroskopowych. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie badaniami oddziaływań zachodzących w żelach molekularnych, podejmuje również zadania z obszaru badań interdyscyplinarnych. Prelegentka była również członkiem zespołu z ramienia IFM PAN w konsorcjum realizującym Projekt Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki: "Dziedzictwo kulturowe - poszukiwanie nowoczesnych środków i metod konserwacji drewna zabytkowego".
Wykład odbędzie się w czwartek 18 maja 2023 r. o godzinie 11:00 w trybie on-line. W dniu wykładu przed godziną 11:00 na stronie internetowej "Fizyki Wartej Poznania" zostanie udostępniony link do wydarzenia.
Patronami wykładów "Fizyka Warta Poznania" są: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent miasta Poznań, Mensa Polska, Polska Akademia Nauk, Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
Zobacz www.ifmpan.poznan.pl/fwp