Wystawa zorganizowana przez radnych Osiedla Winiary przy współpracy z Ewą Burchard i Katarzyną Stelmachowską (autorkami książek o historii Winiar).
To historia, z której możemy być dumni - o ludziach, którzy walczyli w szeregach winiarskiego oddziału powstańczego, o tych, którzy pod dowództwem Wincentego Pokrywki zdobyli koszary na Golęcinie, jeden z fortów oraz halę Zeppelina, a także brali udział w zdobywaniu lotniska Ławica. Wielu z nich walczyło także o Lwów. Wystawa prezentuje całą historię Winiar - od przygotowań do walki o niepodległość w ramach działalności winiarskiego gniazda Sokoła (założonego w 1911 r.), poprzez pierwsze plutony skautowe (utworzone już w 1913 r), aż po upamiętnienie 90 winiarczyków, mieszkańców wsi Winiary, którzy oddali życie w Powstaniu Wielkopolskim, I wojnie światowej i wojnie polsko - bolszewickiej.
Wystawa ma charakter edukacyjny - została zaprezentowana w placówkach oświatowych osiedla Winiary oraz w Duszpasterstwie Akademickim Parafii pw. św. Stanisława Kostki.
Prezentacja w Urzędzie Miasta jest poszerzona o historię najnowszą, czyli jak Rada Osiedla Winiary kultywuje pamięć o winiarczykach. Przy okazji wystawy będą także rozdawane biuletyny informacyjno-historyczne poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu na Winiarach oraz podsumowujące 4 lata pracy Rady Osiedla Winiary w poprzedniej kadencji.
Wystawę można oglądać w siedzibie Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17, w holu na parterze. Wystawa będzie czynna do 5 lipca br.