plakat

Wystawa przygotowana z okazji 25-lecia wypożyczalni dla osób niewidomych i słabowidzących.

3 lipca 1990 roku Biblioteka Raczyńskich otworzyła Filię 66 przeznaczoną dla osób niewidomych. Przy ulicy 27 Grudnia pod numerem 19., w lokalu na pierwszym piętrze, do którego wiodły kręte schody. Mieściła się tam wypożyczalnia z księgozbiorem Braille"a i książkami mówionymi na kasetach magnetofonowych - zbiorami przekazanymi przez Polski Związek Niewidomych w Poznaniu. W międzyczasie filia zajmowała lokal przy ul. Mielżyńskiego 27/29, zaopatrzyła się w autolektora (urządzenie skanujące i "czytające" tekst), wprowadzono zapis cyfrowy "czytak". Obecnie, od 2013 roku, po otwarciu nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich, filia dla niewidomych stała się częścią głównej wypożyczalni. To już 25 lat, jak wraz ze zmieniającą się technologią Biblioteka Raczyńskich gromadzi i udostępnia książki dla niewidomych, którzy dziś nierzadko przychodzą z własnymi nośnikami, by nagrać im książkę mówioną.

Z okazji tej rocznicy przygotowana została wystawa, która osobom widzącym zaprezentuje biblioteczną misję i namiastkę "niewidocznego" świata.

Na wystawie pokazane zostaną prace plastyczne zatytułowane "Iłłakowiczównie w darze" oraz "Impresje" inspirowane poezją Kazimiery Iłłakowiczówny i Krystyny Miłobędzkiej, a stworzone przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach pod kierunkiem Dagmary Szymkowiak. Pracom plastycznym towarzyszyć będą teksty wierszy zapisanych pismem Braille'a.

Drugą część poświęcona będzie sprzętom i akcesoriom. W gablotach pojawi się to, co ułatwia niewidomym czytanie: książka Braille'a, książka z dużą czcionką, książka mówiona, czytaki, powiększalniki.

Widzący zwiedzający będą mogli uruchomić też inne zmysły niż wzrok i "zobaczyć niewidoczne".

Wystawa będzie czynna do 9 marca 2015 r.
Biblioteka Raczyńskich, Galeria Atanazego (Al. Marcinkowskiego 23/24), pon.-pt. 11.30-18.30; sob. godz. 10.00-16.00.