Maria Filipowicz-Rudek, tłumaczka i popularyzatorka literatury hiszpańskiej i galicyjskiej, przedstawi Galicję - konglomerat żywych reliktów przeszłości i wyzwań przyszłości. Poznamy tę małą krainę na jej drodze do konstytuowania się tożsamości w kulturze, w której przeszłość układa się z teraźniejszością i wyzwaniami, jakie ona niesie.
Droga Świętego Jakuba to chrześcijański szlak pątniczy do Grobu Świętego Jakuba w katedrze w Santiago de Compostella powstały w średniowieczu, a dziś przeżywający ponowny rozkwit. Od ponad tysiąca lat wybierają się nań zarówno pobożni pielgrzymi, jak i osoby zainteresowane kulturą, spotkaniem ze sobą, z drugim człowiekiem czy po prostu z przygodą. Wszyscy, niezależnie od wyznania i światopoglądu, zgodnie określają Camino de Santiago jako wyjątkową przestrzeń przeżyć duchowych. Droga św. Jakuba została uznana w 1987 roku przez Radę Europy za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy i wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Uxía zwana "Głosem Atlantyku", jest gwiazdą muzyki galicyjskiej. Przez ponad 30 lat swej kariery artystycznej przyczyniła się do renesansu muzyki tradycyjnej rodzinnego regionu, łącząc ją z innymi tradycjami muzycznymi basenu Atlantyku.
Wykonanie: Jacek Hałas - lira, akordeon, drumla, flet pasterski, Malwina Paszek - dreilire, Jan Kiernicki - lutnia, Anton Korolev - gaita, Jakub Hałas - akordeon.
W ciągu 15 lat, 1996-2010, francuski fotograf Yvon Boëlle podążał francuskimi i hiszpańskimi drogami Świętego Jakuba. Powstało wiele tysięcy fotografii, które były prezentowane w licznych książkach i publikacjach we Francji i za granicą. Na potrzeby tej wystawy fotograf dokonał wyboru zdjęć pokazujących pielgrzymów zanurzonych w różnorodnym pejzażu dróg prowadzących do Santiago de Compostella.
Na wszystkie wydarzenia poza koncertami i projekcją filmu wstęp wolny.