Koncert z cyklu Jazz And...: Kwaśny Deszcz
Koncert odbędzie się w formule stacjonarnej lub online. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
JAZZ AND to pierwsza edycja cyklu koncertów wokół JAZZu. Projekt swoją nazwą odnosi się do twórczej kolaboracji i współdziałania jazzu z innymi gatunkami muzyki. Jazz to przeniesienie rozmowy na muzykę, jako gatunek świetnie wchodzi o relacje, chętnie kolaboruje i współpracuje z różnymi gatunkami muzyki, stylistykami, a co za tym idzie światami, kulturami, językami i czasami tworząc interesujące konfiguracje, kolektywy i konstelacje.
Echo free jazzu, minimalizmu, sonoryzmu oraz niepowtarzalna wizja zespołowego brzmienia. Tak w kilku słowach można by uchwycić kierunek, w którym zmierza Kwaśny Deszcz. Przez lata wspólnych prób, muzycznych eksperymentów, rozmów i doświadczeń wytworzyli unikalną muzyczną przestrzeń, w której mogą swobodnie i bezkompromisowo wyrażać siebie. Kwaśny Deszcz polega przede wszystkim na kolektywnej improwizacji i energii powstałej przez wzajemne zrozumienie. W kwietniu 2020 r. ukazał się ich debiutancki album wydany przez poznańską wytwórnię Multikulti Project.
Kwaśny Deszcz tworzą:
KACPER KRUPA - saksofonista, który od początku swojej muzycznej ścieżki stawia na oryginalność i ciągłe poszukiwania. Objawia się to przede wszystkim w jego kompozycjach, brzmieniu oraz improwizacjach. Inspiruje się wieloma gatunkami, z czego najistotniejszy dla niego jest free jazz oraz muzyka klasyczna XX wieku. Udźwiękawiał spektakl Polskiego Teatru Tańca pt. "45". Występował na wielu festiwalach muzycznych, np. Jazz Jamboree, OFF Festival, Lublin Jazz Festiwal, Męskie Granie, Animator. Jest członkiem i/lub współtwórcą takich zespołów jak: Anomalia, Siema Ziemia, Skalpel Big Band, Plondra.
PIOTR CIENKOWSKI - wszechstronny kontrabasista z klasycznym wykształceniem oraz jazzowym przeznaczeniem. Od zawsze stawiał na prawdziwość i autentyczność tworzonej przez siebie muzyki. Jego osobowość muzyczną można określić jako fuzję fascynacji muzyką jazzową i etniczną, rockowo- jazzowych korzeni z klasyczną wrażliwością. Inspiracji doszukuje się zarówno w twórczości J. S. Bacha, K. Szymanowskiego, A. Pärta, jak i Charlesa Mingusa czy Led Zeppelin. Laureat II nagrody X. Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. Adama Bronisława Ciechańskiego. W 2018 roku z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie kontrabasu prof. Piotra Czerwińskiego. Studiował także kompozycję i aranżację w tejże uczelni w klasie prof. Krzesimira Dębskiego. Od 2019 roku obejmuje również stanowisko kontrabasisty Filharmonii Poznańskiej.
STANISŁAW ALEKSANDROWICZ - młody perkusista czerpiący inspiracje z wielu źródeł, począwszy od współczesnej literatury perkusji klasycznej, przez brzmienia jazzu oraz muzyki free/ impro rodem ze Skandynawii, po współczesne rytmy muzyki latynoskiej oraz hip hop. Koncertował m.in. na deskach Filharmonii Gorzowskiej i Filharmonii Koszalińskiej oraz na legendarnym festiwalu Jazz Jamboree. Współpracował w ramach festiwalu Made in Chicago z legendą AACM Arim Brownem. Laureat I nagrody na IX Hanza Jazz Festiwal, 3 nagrody na VII RCK PRO JAZZ i II nagrody na VIII RCK PRO JAZZ. Laureat II nagrody na prestiżowym XV Międzynarodowym Young Drum Hero Competition.
Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania. #poznanwspiera