Koncert fortepianowy na 145 urodziny Teatru Polskiego
Teatr Polski w Poznaniu otwarty dla publiczności 25 września 1875 r. działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Kiedy, prawie po 100-letnich staraniach, udało się wybudować Teatr stał on się z dnia na dzień symbolem oraz wizytówką Poznania. Inauguracja sezonu teatralnego w 1875 r. miała kolosalne znaczenie nie tylko dla Wielkopolan, ale także dla Polaków z pozostałych zaborów. Oto na ich oczach, w Poznaniu powstał symbol wspólnoty narodowej. I symbol ten trwa nieprzerwanie od 145 lat.
W ramach urodzin Teatru Polskiego w Poznaniu organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert fortepianowy, który jest nawiązaniem do zagranego w tym miejscu 145 lat temu Poloneza Chopina. Na fortepianie zagra Łukasz Byrdy. W programie znajdą się następujące utwory Fryderyka Chopina: Polonez As-dur op. 53, cztery Mazurki op. 41, Sonata fortepianowa b-moll op. 35.
Pianista, Łukasz Byrdy, zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina:
Polonez As-dur op. 53
Polonez Fryderyka Chopina zwany Heroicznym (fr. Polonaise héroïque) został skomponowany na fortepian solo w 1842. Jest ważnym symbolem polskości oraz jednym z najbardziej znanych polonezów Chopina.
Mazurki op. 41
Mazurki - słynne miniatury taneczne to najliczniejsza grupa utworów Fryderyka Chopina. Każdy z mazurków ma indywidualny rys poetycki, coś odrębnego w formie lub ekspresji. Swoimi mazurkami stworzył Chopin niedościgły wzorzec muzycznej stylizacji tego, co ludowe, narodowe, autentyczne. Miniatury te stały się wielką księgą najbardziej osobistej muzycznej wypowiedzi kompozytora, lirycznym "dziennikiem" jego życia.
Sonata fortepianowa b-moll op. 35
Sonata b-moll op. 35, skomponowana latem roku 1839 w Nohant, ukazała się w Paryżu i Lipsku wiosną roku następnego. Powstała w aurze świeżo objawionej namiętności zmrożonej zagrożeniem życia. Stała się wypowiedzią solilokwialną, rozmową z samym sobą o sprawach egzystencjalnych.
Łukasz Byrdy jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu macierzystej uczelni. Do jego największych sukcesów należy zaliczyć III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Pekinie oraz zakwalifikowanie się do II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista występował, między innymi, na Wystawie Światowej EXPO w Mediolanie, festiwalu Chopin i jego Europa, festiwalu Chopin à Paris, Międzynarodowym Festiwalu I. J. Paderewskiego w Warszawie, a także festiwalach w Moskwie i Chengdu (Chiny).
opr.sw
Zobacz teatr-polski.pl/