plakat

Koncerty na zabytkowych organach Friedricha Ladegasta z 1876 roku. W czwartkowe letnie wieczory rozbrzmiewają w farze arcydzieła muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu polskich i zagranicznych organistów, laureatów konkursów organowych, profesorów i wyróżniających się studentów. Od wielu lat podczas festiwalu organiści zachwycają się wspaniałym instrumentem, poszukując najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących brzmień, barw oraz różnorodnych pomysłów na wykonanie recitalu.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

5 lipca, g. 20.00
Matthias Maierhofer (Austria / Niemcy) austriacki organista, laureat prestiżowych konkursów organowych w Arnstadt, Norymbergii, Nijmegen i Wilnie.

11 lipca, g. 20.00
Pelageya Kostina (Rosja) - urodzona w 2000 r. w Nowosybirsku, naukę gry na organach rozpoczęła jako ośmioletnie "cudowne dziecko". Absolwentka Konserwatorium im. Glinki w Nowosybirsku (2018), obecnie studentka Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie.

18 lipca, g. 20.00
Waldemar Krawiec (Polska) - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa prof. Juliana Gembalskiego), uczestnik krajowych i zagranicznych kursów mistrzowskich, laureat konkursów organowych, pedagog,.

25 lipca, g. 20.00
Martina Apitz (Niemcy) - dyrektor wydziału muzyki kościelnej w kościele św. Jakuba w Köthen, mieście J. S. Bacha. Interpretatorka dzieł Bacha, dyrygentka, animatorka projektów artystycznych. Manfred Apitz (Niemcy) - skrzypek, pedagog konserwatorium muzycznego w Köthen, kameralista, autor projektów artystycznych związanych z organami Ladegasta w Köthen.

1 sierpnia, g. 20.00
Władysław Szymański (Polska) - organista, muzykolog, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, organista bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Koncertował w Polsce, Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech.

8 sierpnia, g. 20.00
Michał Botor - (Polska) Laureat VI Akademickiego Konkursu Organowego w Poznaniu - student Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów dr hab. Witolda Zabornego.

15 sierpnia, g. 20.00
Kari Vuola (Finlandia) - absolwent Sibelius Academy w Helsinkach, gdzie w roku 2001 uzyskał stopień naukowy doktora sztuki. Koncertował m.in. w Austrii, Danii, Estonii, Polsce, Rosji, Szwecji, Szwajcarii i USA.

22 sierpnia, g. 20.00
Mario Penzar (Chorwacja) Studiował w Zagrzebiu i Wiedniu. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym Flora Peetersa w Belgii. W centrum jego zainteresowań znajduje się wykonawstwo historyczne, jest jednym z założycieli zespołu muzyki dawnej Croatian Baroque Ensemble.

29 sierpnia, g. 20.00
Kamil Lis (Polska) - ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie organów w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kontynuuje naukę jako doktorant. Kształcił się również w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W 2015 roku odbył staż na stanowisku organisty Katedry Św. Piotra w Bolonii.

5 września, g. 20.00
Joanna Marciniak (Polska) - ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie organów w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie obroniła prace doktorską. Studiowała również w Hochschule für Musik w Lubece. Jest laureatką ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów organowych.

Cykl współfinansowany ze środków Miasta Poznania.

Zobacz www.farapoznanska.pl/staromiejskie-koncerty-organowe-2019/