Recital w Bazarze: Roman Simovic - skrzypce, Olga Sitkovietsky - fortepian
Błyskotliwa wirtuozeria Romana Simovica, jego wrodzona muzykalność oraz niemal bezgraniczna wyobraźnia muzyczna sprawiły, iż artysta ten zdobywa uznanie na wielu kontynentach. Simovic występuje na najbardziej prestiżowych estradach świata, do których bez wątpienia należą Sala Teatru Bolszoj w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, sala Teatru Maryjskiego w Petersburgu, Teatr Wielki w Tel-Awiwie, Victoria Hall w Genewie, Rudolfinum Hall w Pradze, Barbican Hall w Londynie, Art Center w Seulu, Grieg Hall w Bergen, Sala im. Rachmaninowa w Moskwie.
Roman Simovic zdobył nagrody na wielu międzynarodowych konkursach skrzypcowych, między innymi: Premio Rodolfo Lipizer (Włochy), Sion-Valais (Szwajcaria), Yampolsky Violin Competition (Rosja). W 2001 r. zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Należy do czołowych skrzypków swego pokolenia. Koncertował jako solista z tak wybitnymi dyrygentami, jak: Valery Giergiev, Antonio Pappano, Daniel Harding, Gianandrea Noseda, Kristjan Järvi, Pablo Heras-Casado i Nikolaj Znaider. Simovic współpracuje regularnie ze znakomitymi orkiestrami, m.in. z London Symphony Orchestra (jako koncertmistrz), Symphony Nova Scotia (Kanada), Camerata Bern (Szwajcaria), Filharmonia Praska, Mariinsky Orchestra, i inne.
Jego mocną pozycję w świecie muzycznym potwierdzają także liczne zaproszenia na ważne festiwale muzyczne, m. in. do Verbier, Petersburga (White Nights Festival), Moskwy (Festiwal Wielkanocny), Dubrownika (Dubrovnik Summer Festival), Bergen (Bergen International Festival), Czarnogóry (Kotor Art. Festival), a także do Włoch (Festiwal Portogruaro).
Simovic współpracował z tak uznanymi artystami, jak Leonidas Kavakos, Yuja Wang, Gautier Capuçon, Tabea Zimermann, Misha Maisky, Schlomo Mintz, François Leleux, Itamar Golan, Simon Trpceski, Janine Jansen, Julian Rachlin i inni.
Poza projektami solowymi, Simovic dał się poznać jako aktywny kameralista, jest jednym z założycieli Rubikon String Quartet. Artysta udziela się także jako pedagog, prowadząc klasy mistrzowskie w USA, Korei Południowej, Serbii, Czarnogórze i w Izraelu.
W sezonie 2015/2016 ukazały się nagrania koncertów skrzypcowych P. Czajkowskiego i A. Głazunowa z Mariinsky Orchestra pod dyrekcją V. Giergiewa z udziałem Romana Simovica w charakterze solisty. London Symphony Orchestra wydała także dwie płyty z nagraniami występów kwintetu smyczkowego LSO pod dyrekcją Simovica.
Roman Simovic gra na skrzypach Antonio Stradivariego z 1709 rok, użyczonych mu przez Jonathana Mouldsa, Prezydenta Bank of America.
Program recitalu:
Sergiusz Prokofiew: 5 Melodii op. 35
Robert Schumann/Fritz Kreisler: Fantazja C-dur op. 131
Henryk Wieniawski: Fantazja na tematy z opery "Faust" Ch. Gounoda op. 20
przerwa
Eugène Ysaÿe: Poème élégiaque op. 12
Maurice Ravel: Sonata
Camille Saint-Saënse/ Eugène Ysaÿe: Etiuda w formie walca nr 6 z op. 52
Ceny biletów: 40 PLN - normalny, 30 PLN - ulgowy (studenci, emeryci)
opr.sw