Baner, cegła, na której napisano XII Dni Twierdzy Poznań, obok napisy inormujące o wydarzeniu.

Dni Twierdzy Poznań w Bramie Poznania

24.08 – 25.08.2024
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, Poznań
Bilety darmowe
Opis
  • Oprowadzanie tematyczne po ekspozycji Bramy Poznania i Ostrowie Tumskim

Brama Poznania to miejsce opowiadające za pomocą ekspozycji oraz realizowanej oferty programowej, o losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków.

Częścią Bramy Poznania - obok nowoczesnego budynku przy ulicy Gdańskiej - jest także gmach zachodniego przyczółka Śluzy Katedralnej (Jazu Katedralnego). Ten pochodzący z 1838 roku zabytek forteczny to jedna z najstarszych pozostałości, i jeden z niewielu zachowanych hydrotechnicznych obiektów poznańskiej Twierdzy. Przebieg pieszej kładki, łączącej główny budynek Bramy Poznania i przyczółek Śluzy, odwzorowuje przebieg dawnego mostu fortecznego.

Budynek Śluzy Katedralnej stanowi przestrzeń dla wystaw czasowych Bramy Poznania, a ponadto, jako jeden z lepiej zachowanych zabytków fortecznych w Poznaniu - przyciąga miłośników architektury militarnej. Zwiedzanie jest bezpłatne, możliwe w godzinach pracy Bramy.

Z okazji Dni Twierdzy, zapraszamy do zapoznania się nie tylko ze Śluzą Katedralną i Ekspozycją Główną Bramy Poznania, ale także na spacer w przestrzeni Ostrowa Tumskiego śladami dawnych umocnień. Zwiedzanie Ekspozycji i spacer po Ostrowie połączone są w ramach jednej, około półtoragodzinnej wycieczki w towarzystwie przewodnika.

Termin: 24.08 oraz 25.08, godz. 16:00
Odbiorca: młodzież i dorośli

UDZIAŁ W WYDARZENIU JEST BEZPŁATNY
Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 61 647 76 34. Liczba miejsc ograniczona.

  • Spacer z przewodnikiem: Stare Miasto

Spójrzmy na Stare Miasto: średniowieczny i nowożytny Poznań, jak na dzieło stworzone przez jego dawnych mieszkańców. Dzisiejszy salon miasta przez wieki był naturalną przestrzenią życia i pracy dla poznaniaków różnych narodowości, wyznań i kultur. Spróbujemy odnaleźć ducha tego miejsca, spacerując po historycznych zakątkach Starego Rynku i otaczających go ulic i placów. Opowiemy także o murach miejskich, które przez setki lat broniły dostępu do miasta. 

Termin: 24 sierpnia, godz. 17:00
Start: u zbiegu ulic Wodnej i Świętosławskiej

Spacer tłumaczony na Polskie Język Migowy.

  • Zwiedzanie budynku Śluzy Katedralnej z audioprzewodnikiem

W ramach Dni Twierdzy Poznań zapraszamy do zwiedzania budynku Śluzy Katedralnej z nową ścieżką audio. Weź ze sobą smartfon i słuchawki i przyjdź poznać wyjątkową historię tego miejsca. Czeka na Ciebie sześć przystanków z nagraniami. Dzięki nim dowiesz się między innymi:

  • Czym był jaz rzeczny i dlaczego go zbudowano?
  • Skąd strzelały armaty, a skąd karabiny?
  • Ile dzieci urodziło się w murach fortu?
  • A także - jaki element katedry powstał w warsztacie na śluzie?

Ścieżka bezpłatna, dostępna w godzinach otwarcia Galerii Śluza.

Baner
Baner, cegła, na której napisano XII Dni Twierdzy Poznań, obok napisy inormujące o wydarzeniu. Pobierz baner (PNG, 653,58 kB)