Mało kto rozpoznaje się w narracji historii oficjalnej. Nic dziwnego, bo właściwie nigdy nie interesowała się ona dziejami naszych - w przygniatającej większości plebejskich - przodków. W jeszcze mniejszym stopniu dostrzegała los kobiet z ludu. Tymczasem to właśnie chłopki, robotnice, służące, pracownice seksualne przez setki lat stanowiły największą liczebnie i zarazem najbardziej uciskaną część klas podporządkowanych. Ich cierpienie, ale i sprawczość tworzą zupełnie nową ramę dla badania przeszłości skrzywdzonych i poniżonych. Dlatego "odkrycie" ludowej historii kobiet jest prawdziwą rewolucją - nie tylko w naszym sposobie widzenia przeszłości i opowiadania o niej, ale też pozwala inaczej spojrzeć na współczesność. Na czym polega znaczenie wkroczenia plebejuszek na salony historii? Co to znaczyło być kobietą z ludu w dawnej Polsce? Jak hierarchia płci nakładała się na nierówności klasowe, etniczne i ekonomiczne? Czy i jakie marzenia miały chłopki pańszczyźniane? Dokąd uciekały ich córki i wnuczki po uwłaszczeniu? Gdzie wiodły ścieżki awansu i emancypacji plebejuszek w erze rewolucji przemysłowej? Czy praca była dla nich środkiem wyzwolenia, czy narzędziem eksploatacji? Co zmienił realny socjalizm? Na te m.in. pytania postarają się odpowiedzieć Przemysław Wielgosz wraz z dr Alicją Urbanik-Kopeć i dr hab. Moniką Piotrowską-Marchewą, współautorkami książki "Ludowa historia kobiet".
dr Alicja Urbanik-Kopeć, kulturoznawczyni, adiunktka w Instytucie Historii Nauki Polskiej PAN, autorka kilku książek, m.in. "Anioł w domu, mrówka w fabryce", "Instrukcja nadużycia", "Matrymonium".
dr hab. Monika Piotrowska-Marchewa, historyczka, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka książek "Nędzarze i filantropi" oraz "Potrzebne państwu polskiemu".
Przemysław Wielgosz, eseista, kurator, wydawca, redaktor naczelny "Le Monde Diplomatique" - edycja polska, redaktor "Ludowej historii kobiet", autor m.in. "Gry w rasy".
Bilety w cenie: 10 zł