Dorota Brauntsch - autorka książki "Domy bezdomne" (Dowody na Istnienie)
prowadzenie: Filip Springer
Właściwie wypalone cegły, jeśli uderzyć jedna o drugą, wydają dźwięczny ton i są wiśniowe, prawie bordo. Na cegłę mówiono: palcówka - bo często ten, kto ją robił, zostawiał w niej odciski palców. Na dom potrzeba pięćdziesiąt tysięcy wiśniowych palcówek. Buduje się dla innych. Nie tylko dla dzieci
i wnuków, ale dla otoczenia. Dla miejsca. Żeby nie zepsuć przestrzeni, nawiązać z nią relację, wtopić się w krajobraz. Ale dom żyje, dopóki żyje w nim człowiek.
"Kto zdążył, ten wyburzył" - słyszy Dorota Brauntsch. Bo murowane domy chłopskie na ziemi pszczyńskiej z XIX i początków XX wieku wreszcie zostały uznane za zabytki, dowód kultury, a więc podlegają ochronie. Tylko że prawie wszystkie już zniknęły... I nadal znikają.
To opowieść o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom. I jeszcze o idealistach, którzy próbują ocalić przeszłość. Bo jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś. [opis wydawcy]
DOROTA BRAUNTSCH - absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Swoje reportaże i fotoreportaże publikowała na łamach magazynu "DesignAlive" i kwartalnika "Fabryka Silesia". W 2017 roku otrzymała stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego na napisanie książki o murowanych domach pszczyńskich. O jej fotograficzno-reporterskim projekcie "Ceglane Domy" pisały m.in. "Polityka", "Gazeta Wyborcza", Silesion.pl.
FILIP SPRINGER - pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. "Miedzianka. Historia znikania", "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Miasto Archipelag", "Źle urodzone". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na język angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.
Bilety: 2 zł.
_
23. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA - to przede wszystkim spotkanie widza z twórcą, możliwość rozmowy i wymiany myśli.
Na 23. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema zgłoszono rekordową liczbę 2512 filmów dokumentalnych, w tym 1700 krótkich i 812 długich metraży, ze 112 krajów całego świata (w tym 96 tytułów z Polski). Komisja selekcyjna wybrała spośród zgłoszeń 30 filmów konkursowych (14 długich i 16 krótkich metraży), w tym 12 filmów z Polski.
Lista filmów, które zakwalifikowały się do konkursu na stronie: CK Zamek.
_
opr.LT