2 ropuchy, jedna na drugiej.

Niezwykłe wieczorne koncerty

26.04 – 31.05.2021
21:00
Rosarium na Cytadeli i w Parku Rataje, fontanna przed Avenidą, staw w parku Marcinkowskiego, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Katedra Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu serdecznie zaprasza na wieczorne koncerty wybitnych klasycznych śpiewaków. Swoje gody właśnie rozpoczęły ropuchy zielone Bufotes viridis, które w wielu miejscach potrwają nawet do końca maja. Samce pojawiają się w zbiornikach rozrodczych jako pierwsze, przy temperaturze wody i powietrza na poziomie około 9°C, gdy temperatura powietrza powyżej przekroczy próg 10°C, a woda na płyciznach gdzie przebywają ropuchy osiągnie próg 15°C rozpoczyna się niezwykły spektakl - nawoływania partnerek.Najlepsze miejsca to: Rosarium na Cytadeli i w Parku Rataje, fontanna przed Avenidą, czy staw w parku Marcinkowskiego.

Kiedy:
Zapraszamy każdego wieczoru tuż po zmroku między 21:00 a 23:00 jednak pod warunkiem, że dany dzień był ciepły i słoneczny lub wystąpiły intensywne opady deszczu. Ropuchy nie śpiewają, gdy wieje wiatr i jest zbyt chłodno poniżej +/- 12 stopni Celsjusza. Koncerty z czasem będą słabły jednak ropuchy można usłyszeć nawet do początku lipca.

Zasady bezpieczeństwa:
Swoje występy poszczególne chóry wykonywać będą bezpośrednio ze zbiorników rozrodczych, w którym już od jakiegoś czasu złożony jest pierwszy tegoroczny skrzek tego gatunku. Dlatego prosimy, by wszyscy Państwo zajęli wygodne miejsca przynajmniej kilka metrów od brzegu z zachowaniem obowiązującego dystansu od współtowarzyszy. Prosimy nie podchodzić zarówno do chóru jak i do solistów, a także nie oślepiać ich światłem smartfonów czy latarek. Jednocześnie warto zadbać, by czworonogi zostały przy nas na smyczy, gdyż kontakt z toksyną ropuch może być dla nich nieprzyjemny, a same ropuchy też lepiej, aby się nie stresowały w tak ważnej chwili w ich życiu. Koncerty nie są biletowany, ale pojemność widowni to jedynie 100 miejsc.
Więcej informacji:
Jeśli zainteresowali się Państwo tym pięknym gatunkiem to podpowiadamy, że jest to gatunek ściśle chroniony i zanikający. Głównym powodem tego procesu jest postępująca urbanizacja i niszczenie ich siedlisk i miejsc rozrodu. Młoda ropucha zanim przystąpi do rozrodu ponad dwa lata rośnie i nabiera masy. Dorosłe osobniki w warunkach miejskich mogą żyć nawet do kilku lat: co wieczór polując na bezkręgowce. Kijanki natomiast pomagają oczyszczać wodę w zbiornikach gdzie występują, ponieważ zjadają olbrzymią ilość glonów i bakterii pokrywającej dno, drobne bezkręgowce w tym larwy komarów - dlatego warto je mieć jako sąsiadów i zadbać o to, by przetrwały!

Zwiastun konceru na YouTube.

Zobacz www.puls.edu.pl/

Baner
2 ropuchy, jedna na drugiej. Pobierz baner (JPEG, 65,37 kB)