Wystawa zorganizowana w ramach XXVI Dni Bretanii.
Urodzony w 1941 roku w Paryżu w rodzinie bretońskiej Le Querrec to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej fotografii francuskiej. Artysta od 1976 roku jest członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum. Na początku kariery zasłynął z fotografii muzyków jazzowych, które publikował m.in. w New York Timesie. Pracował jako fotoreporter na całym świecie, wystawy jego prac miały równie szeroki zasięg. Wśród tematów, które były mu bliskie przez całe życie, jest Bretania, skąd pochodzi jego rodzina (na co wyraźnie wskazuje jego nazwisko).
Wybór ponad 20 zdjęć prezentowanych w Domu Bretanii pochodzi z lat 60-80. XX wieku. Le Querrec od dzieciństwa spędzał wiele czasu w Bretanii (wakacje letnie) i, jak twierdzi, to tam wyrobił sobie oko fotografa. Jego bretońskie archiwum, do którego - podobnie jak do rodzinnego regionu - jest bardzo przywiązany, liczy 5000 zdjęć. W Bretanii Le Querrec fotografował zaobserwowane sceny z życia codziennego, z pracy zwykłych ludzi. Jako zdystansowany zewnętrzny obserwator umiejętnie uchwycił przemiany społeczne i gospodarcze tamtych lat, takie jak mechanizacja rolnictwa czy rozpowszechnienie imprez kulturalnych wśród rodzin robotniczych. Jak nikt inny potrafił także wejść w prywatny świat Bretończyków.
Le Querrec potrafi perfekcyjnie uchwycić przy pomocy obiektywu to, co jego starszy kolega, współzałożyciel agencji Magnum, Henri Cartier-Bresson nazywał "momentem decydującym", polegającym na trafnym rozpoznaniu znaczenia zdarzenia i przedstawieniu go w najbardziej wyrazisty sposób.
Le Querrec jest mistrzem skrótu, w jednym bezbłędnym kompozycyjnie ujęciu potrafi opowiedzieć anegdotę, nierzadko zaskakuje, eksponując drugi, równie ciekawy plan. Fotograf Raymond Depardon mówi o Le Querrecu, że "jest zarazem poetą i błaznem". To trafnie określa wyjątkowe poczucie humoru, upodobanie do przedstawiania zabawnych sytuacji i zarazem empatię, z jaką Le Querrec traktuje swoich bohaterów.
Wernisaż: 25.11. (poniedziałek), g. 18.00.
Wystawę będzie można zwiedzać do 28 lutego 2020 roku, od poniedziałku do czwartku w godz. 9-18, piątek 9-17.
Wstęp wolny.
Zobacz dombretanii.org.pl