W ramach Forum PTPN zapraszamy na dyskusję wokół książki prof. Ewy Domańskiej "Nekros. Wprowadzenie do ontologii martwego ciała".
Nekros to książka o życiu. Ontologię martwego ciała i szczątków, którą proponuje Autorka, przenika idea nekrowitalizmu, tj. możliwości czerpanie życia z tego, co uważa się za martwe oraz humicznych fundamentów świata. Publikacja definiuje i określa ramy studiów martwego ciała i szczątków, prezentując je jako samodzielne i wielodziedzinowe pole badań związane z naukami o życiu i o Ziemi. Proponuje podejście komplementarne włączając się w tworzenie zorientowanej na przyszłość holistycznej wiedzy łączącej nauki humanistyczne i społeczne z naukami przyrodniczymi.
Książka podzielona jest na dwie części: część pierwsza - "Nekropolityka" dotyczy sposobów postępowania ze szczątkami, które uwikłane zostają w doraźne interesy władzy i polityki (fenomen obozowego muzułmana, sprawa repatriacji szczątków Witkacego, kwestia relacji pomiędzy historią i prawem, dyskusja na temat ekshumacji w Jedwabnem); część druga - "Eko-Nekro" prezentuje ekologiczno-nekrologiczną perspektywę długiego trwania jako próbę upodmiotowienia szczątków i przydania im sprawczości (ekologia dekompozycji w przestrzeniach Zagłady, cmentarze protestanckie jako eko-ekumeny, biourny i grobowy kult drzew, vestigia jako ślady ofiar bomby atomowej w Hiroszimie, "diamenty pamięci" jako węglowe formy życia). W rozważaniach istotną rolę odgrywa teoria metamorfozy nekrotycznej (przekształcania ludzkich szczątków pod wpływem czynników naturalnych lub za pomocą technologii) i jej różne rodzaje (adherencja, dendryfikacja, humifikacja i krystalizacja), które książka identyfikuje i określa.
W dyskusji wezmą udział:
_
opr.LT